Toyota Carina Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın Avensis’ten önce d segmentinde üretmiş olduğu Carina modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Carina kullanıcı yorumu incelemesine yer vereceğiz.

Toyota uzun zamandır Dünya’nın en çok tercih edilen otomobil markalarından bir tanesi olmuştur. Ama bu başarısı genelde c ve b segmenti otomobillerde olmuştur. D segmentinde zamanına göre oldukça konforlu ve donanımlı otomobiller üretiyor olsa da Toyota çok tercih edilen bir marka olmamıştır. Carina, Toyota’nın Avensisten önce D segmentinde 1988 ile 2008 yılları arasında ülkemizde de sattığı bir modeldir.

Toyota Carina Nasıl Bir Araba?

Oldukça geniş ve gösterişli bir otomobil olan Carina, tasarım olarak önden efsane kasa Corolla’ya çok benzemektedir. İlk olarak ülkemizde daha çok 1996 ve 1997 modelleri bulunmaktadır. Ülkemizde GLi donanım paketiyle satılmıştır. Bu pakette ” sürücü hava yastığı, ABS, klima, dört cam otomatiği, ön ve arka kol dayama, elektrikli yan aynalar ve ayarlanabilir direksiyon bulunmaktadır. Kalite olarak üstün olmasına rağmen tutulmamaktadır. Bunda Carina’nın bazı eksikliklerinin yanı sıra kullanıcı tercihleri etkili olmaktadır. Carina’nın motor teknik özellikleri;

1.6 Benzinli : Çok sayıda satılmıştır. 107 beygir ve 137 Nm tork güç üreten bir motordur. Carina’nın kasasına güçsüz kaldığı için pek tercih edilmiyor. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.8 Benzinli : Yine çok fazla tutulmamış bir motordur. 110 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile çok uyumlu bir motor değildir. Ayrıca performans olarak Carina’nın kasasına zayıf kalmaktadır.

2.0 Benzinli : Evet eğer bir Carina alacaksanız mutlaka bu motora sahip olanlarından bir tanesini almalısınız. 133 beygir ve 183 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Kasası ile uyumlu olduğundan gayet performanslı bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Carina’da 5 ileri manuel vitesin yanı sıra, 4 ileri tam otomatik şanzıman seçeneği de bulunmaktadır.

Toyota Carina Kullanıcı Yorumu

Evet bu arabayı almadan önce Mazda 626 GD ile arasında gidip geldim ve Carina almaya karar verdim. 3 yıldır sorunsuz olarak kullanıyorum. Bir defa içi ço geniş ve konforlu bir otomobil. Arka tarafında 3 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Arka diz mesafesi çok geniştir. Fiyatına göre donanımları gerçekte çok üstündür. Bir insanın ihtiyacı olabilecek her türlü özelliğe sahip. Özellikle sürücü koltuğu çok yönlü ayarlanabilir. 2.0 litrelik motorunun performansı güzeldir. Mesela yokuş yukarı kırmızı ışıkta durup kalkerken gaza bastığımda çok rahat ivmelenebiliyor. Çok defa uzun yola gittim ve beni bir kere bile yolda bırakmadı. Kaya gibi sağlam bir motor. Ancak bu motorun tek kötü yanı 3-4 bin kilometrede 1 litre yağ eksiltmesidir. Yol tutuşu gayet güzeldir ve virajlarda arkasını güzel toplar. Yol ve rüzgar sesini içeriye asla almaz. Motor sesini ise birazcık alıyor. Süspansiyonu yumuşak olduğu için kasislerde ve çukurlarda çok fazla hissettirmez. Frenleri efsane denilebilecek şekilde güçlüdür. Kısacası Toyota’nın o zamanlar kalitesini konuşturduğu bir otomobil.

Toyota Carina Alınır Mı?

Ben 3 yıldır kullanıyorum öyle bakımlar dışında sanayiye pek gitmedim. Gerçekten kaya gibi sağlam bir otomobil. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları çok pahalı değil. Ama kaporta ve aksesuar aksam parçaları için yüksek fiyat çekiyorlar. Yedek parçalarını bulmak çok zor değil. İkinci el piyasası biraz zayıf ama bence bu bir avantaj, zaten tutulan bir araba olsaydı bu fiyatlara asla alamazdık. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınıp binilebilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu