Citroen C1 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Citroen’in özellikle bayan sürücüleri hedefleyerek ürettiği modeli olan C1 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen C1 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fransız otomobil üreticisi otomobil konusunda ülkemizde öyle çok tutulan bir araba değildir. Bazı modelleri ise uzun yıllar satılmasına rağmen güzel satış rakamlarına ulaşamamıştır. C1’de bu modellerden bir tanesidir. Satışta olduğu süre boyunca yapılan onlarca reklama rağmen öyle iyi bir grafik yakalayamamıştır. C1’in üretim amacı şehir içi kullanımlar içindir. İlk olarak 2007 yılında satışa çıktıktan sonra 2013 yılında makyajlı kasaları satışa başlamıştır. Ancak istenilen rakamları bir türlü tutturamadığı için 2015 yılında C1’in ülkemizde satışı durdurulmuştur.

Citroen C1 Nasıl Bir Araba?

Mini sınıfta yani A segmenti bir otomobil olan C1 daha çok kadın sürücüleri hedefleyen bir modeldir. Şehir içi kullanımlar için çok ideal bir arabadır. Airscape, Shine, Confort, SX ve SX Sensodrive donanım paketleri vardır. “ABS, klima, otomatik camlar ve elektrikli aynalar, sürücü ve yolcu hava yastığı” gibi özelliklere sahiptir. C1, 5 kapılı hatchback bir otomobildir. 5 ileri manuel ve sensodrive yarı otomatik şanzımana sahiptir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.0 Benzinli : 3 silindirli olan motor 68 beygir ve 93 Nm tork güç üretmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 5.5, şehir dışında 4.1 litre yakıt tüketmektedir. Gayet sessiz ve ekonomik bir motordur.

İlginizi çekebilir :  ” Citroen C2 Nasıl Bir Araba?

1.0 VTi : VTI motor teknolojisinin küçük hacimli olan versiyonudur. Yine 3 silindirli olan bu motor 68 beygir ve 95 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5, şehir dışında 3.8 litre yakıt tüketim verisi vardır.

1.4 HDi Dizel : 1.4 dizel motorlar arasında en güçsüz olanlarından bir tanesidir. C1’in kasası hafif olmasa performansı düşük olurdu. 54 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Zannediyorum ülkemizde satılmış en güçsüz dizel motordur. EURO 4 normlarında olan bu motor şehir içinde 5.3 şehir dışında 3.4 litre yakıt tüketmektedir.

Citroen C1 Arkadan Görünümü

Citroen C1 Kullanıcı Yorumu

Eşimin işe gidip gelmesi için bir tane C1 aldık ve bende arada sırada bu eğlenceli arabayı kullanıyorum. Öncelikle minicik bir otomobil olduğunu unutmayın. Ön tarafta oturanlar çok hissetmezken arka koltuğuna yetişkin birisinin binip inmesi çok zor. Çok defa ayağım koltuk arasında sıkıştığı için inemedim. Ön göğüs yüksek bir yapıda olup, torpido üstünde sert plastik malzemeye yer verilmiştir. Kapı içlerinde de yine sert plastik vardır. Motor performansı öyle çok bir şey beklemeyin ama şehir içinde güzel işler çıkartıyor. Otomatik vitesi geçişleri hissettiriyor ama yokuşlarda geri kaçırmıyor. Gayet sessiz ve ekonomik bir otomobil. Hatta eşim işe gitmediği zaman ben ekonomik olsun diye C1 ile gidiyorum. Yakıtı dolduruyorsunuz ne zaman aldığınızı bile unutuyorsunuz. Park etme konusunda çok kolaylık sağlıyor. Küçük boyutlu olması sebebiyle bir araba girmez diye boş bırakılan yerlere girebiliyor. Bu araba öyle yüksek hızların arabası değil. Bir kaç defa otobanda test ettim ama 150’nin üstüne çıkmadı. Ayrıca 120 km/s hızın üstüne çıkınca asfalta basmıyormuş gibi bir his veriyor. Yan rüzgarlardan epey etkileniyor. Hızlı giderken yanınızdan bir TIR kamyon gibi büyük araçlar geçerse arabayı fena sallıyor. Bagaj hacmi çok dar olduğu için bebek arabası falan sığmıyor. Market poşetlerine yetecek kadar bir karışlık bir alan var o kadar.

Citroen C1 İçi

Citroen C1 Alınır Mı?

Evet çok iyi bir otomobil olduğu söylenemez ama şehir içi kullanımlar için çok ekonomik ve ideal bir araba. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyorlar. Zaten kronik arızaları olan bir araba değildir. Biz yıllardır kullanıyoruz bakımlar haricinde bir kere bile sanayiye gitmedik. İkinci el piyasası çok hızlı değildir, ama kadınlar arasında popüler bir araba olduğu için elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu