Dacia Lodgy Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ucuz otomobiller üreten Dacia’nın 7 kişilik MPV sınıfı otomobili olan Lodgy nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Dacia lodgy inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Dacia, Renault firmasına ait bir markadır ve ucuz otomobiller üretmesiyle bilinen bir markadır. Ucuz 7 kişilik MPV sınıfında bir otomobildir. Dacia’nın en çok satılan modellerinden bir tanesidir. Hatta ülkemizde MPV satışlarında ilk 10 sıra içerisinde yer alır. İlk olarak 2013 yılında üretilmeye başlamış ve 2022 yılı itibariyle hala daha sıfır olarak satılmaktadır.

Dacia Lodgy Nasıl Bir Araba?

Gayet geniş ve büyük aile otomobilidir. Ülkemizde daha çok esnaflar tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi sorunsuz, yedek parçası ucuz ve kendisinin fiyatının düşük olması çok etkilidir. Allroad, Laureate, Stepway ve Stepway Style donanım paketleri vardır. En çok tutulan Laureate paketinde “ABS, klima, ön cam otomatiği, iki hava yastığı, yol bilgisayarı” gibi özellikler bulunmaktadır. Lodgy ülkemizde 5 ve 6 ileri manuel vites ile satılmış olup, otomatik şanzımanlısı yoktur. Lodgy’nin motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.3 TCE Benzinli : 2021 yılında satışa sunulmuş motor seçeneğidir. 4 silindirli olan turbo beslemeli bu motor 130 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 BlueDCI Dizel : 2019 yılından itibaren satılmaya başlamıştır ve günümüzde halen daha bu dizel motor seçeneği ile satılmaya devam etmektedir. 115 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 4.8, şehir dışında 3.9 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 dCi Dizel : DCI teknolojisini zaten herkes bilir. Çok ekonomik ve sağlam bir motordur. Renault bu motoru Dacia Lodgy’de de kullanmıştır. 2013 – 2019 model yılları arasında satılmıştır. 90 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. Yakıt tüketim verisi ise şehir içinde 4.9, şehir dışında 3.8 litredir.

1.6 ECO-G Benzinli : Sadece 2020 model Lodgy’lerde yer almıştır. Zaten bu motora sahip olanları çok fazla satılmamıştır. 107 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. Euro 6.2 normlarında bir motordur. Şehir içinde 10.7, şehir içinde 7.2 litre gibi yüksek yakıt tüketimi vardır.

1.6 SCE Benzinli : 2019 – 2020 model Lodgy ile birlikte satılmıştır. Ancak çok fazla tutulmamıştır. Zaten Lodgy’nin benzinli motorlarının hiç birisi öyle iyi satış rakamları yakalayamamıştır. 100 beygir ve 156 Nm tork güç üreten atmosferik bir motordur. Şehir içinde 7.8, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmekte olup LPG ile uyumlu bir motordur.

İlginizi Çekebilir : ” Dacia Solenza Nasıl Bir Araba

Dacia Lodgy Kullanıcı Yorumu

Geniş bir aile ve esnaf olmam sebebiyle 1.5 dizel motorlu olanını 5 yıldır kullanıyorum ve kısmetse yeniden sıfır bir lodgy alacağım. Aracımdan çok çok memnunum. Çünkü benim işimi en ucuz ve ekonomik bir şekilde görüyor. İlk olarak içinden anlatmaya başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içlerinde bildiğiniz adi sert plastik malzeme kullanılmıştır. Öyle kaliteli bir araç olduğunu söyleyememem. Mesela ön koltukların arkasında yarım sünger vardır. İçine bastırdığınızda sadece kaplama olduğunu görürsünüz. İçerisi oldukça geniştir. 7 kişi çok rahat yolculuk yapabilirsiniz. Adeta bir minibüs gibi otomobil. Yerden yüksek olduğu için yolda ferah bir yolculuk imkanı sağlar. Tavanı çok yüksektir ve bu da Lodgy’nin içine ferah bir ortam olmasını sağlıyor. 1.5 dizel motorunun performansı güzeldir. Bastığınız zaman gitmem demez. Ayrıca sakin kullanımlarda yakıt tüketimi çok düşüktür. Çok defa uzun yola gittim geldim ve hiç bir sorun yaşamadım. Yol tutuşu çok iyi değildir. Bu sebeple özellikle virajlara girerken dikkatli olmak gerekiyor. Arkasını savurmaya çok meyillidir. Frenleri gayet güçlüdür ve koca lodgy’yi kısa mesafede durdurabilir. Ses yalıtımı zayıftır, motor, yol ve yüksek hızlarda rüzgar sesini içeriye alır.

Dacia Lodgy Alınır Mı?

Ben 5 yıldan bu yana kullanıyorum ve bana bir kere bile sorun çıkartmadı. Zaten esnaf olduğum için mal taşımakta ve günlük kullanımda gayet memnunum. Hem ekonomik hem ucuz bir otomobil. Bence MPV sınıfında en iyi fiyat/performans otomobillerinden bir tanesidir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu