Proton 416 GLXi Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un 416 modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 416 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Proton, Malezya devleti tarafından kurulmuş yerli bir otomobil markasıdır. Ancak otomobil üretirken sıfırdan başlamak yerine daha köklü otomobil firmalarından yardım istedi. Bunların en öne çıkanı Mitsubishi markasıydı. Ayrıca Citroen’de destek vermiştir. Proton, 416 modelinin üretiminde Mitsubishi Lancer platformu kullanılmıştır. Proton 416 GLXi ülkemizde 1998 – 1999 yılları arasında satılmıştır.

Proton 416 GLXi Nasıl Bir Araba?

C segmentinde uzak doğu otomobilidir. Zaten Proton araçlarında Japon izlerini görmek mümkündür. 416’da 90’lı yılların Japon markaları gibi her şey mekanik olarak kontrol edilmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman gayet sorunsuz arabadır. GLX donanım paketiyle satılmış olup “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar ve klima” gibi özellikleri bulunmaktadır. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri ile satılmıştır. Kasa olarak sedan ve 5 kapılı hatchback versiyonları bulunmaktadır. 90’lı yılların sonunda özellikle Jetpa reklamları sayesinde ortalama bir satış rakamları yakalamıştı.

İlginizi çekebilir :  ” Proton 415 Nasıl Bir Araba?

416’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak; 1.6 litre hacimli 95 beygir ve 135 Nm gücünde Mitsubishi teknik destekli bi

Proton 416 Persona Arkadan ve Yandan Görünümü

Proton 416 GLXi Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile 1999 model Tofaş bile alamazken, ben laflara pek kulak asmayıp bir Proton 416 aldım ve 3 yıldan bu yana kullanıyorum. Gerçekten parasına göre alabileceğiniz en güzel ve kaliteli arabalardan bir tanesidir. İçinde yani ön göğüs ve torpido üstü ile kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ancak öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. İçinin genişliği yeterli seviyededir. Ön koltukları 1.80 boyunda olan kendime göre ayarladığımda arka diz mesafesi hala daha kalıyor.  3 yetişkin arka koltuğunda rahatlıkla yolculuk yapabilir. Motor performansı olarak çok bir şey beklemeyin. Hele şehir içinde 4 kişi varsa ve klima açıksa yokuş çıkarken baya bayılıyor. Ayrıca köy yollarında kullanacaksanız dikkatli olmanızda fayda var. Altı yere yakın olduğu için çabuk vuruyor. Motoru gayet sessiz çalışmaktadır. Özellikle rölantide dururken motor sesi asla içeriye duyulmuyor. Çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Yol tutuşu parasına göre en gelişmiş arabalardan bir tanesidir. Virajlarda falan arkasını Tofaş veya Reno gibi hemen bırakmaz. Frenleri çok güçlüdür. Zaten ABS destekli olması sebebiyle güven veriyor. Kaporta sacı kalındır ve içinde otururken verdiği güven hissi gayet güzeldir.

Proton 416 İçi

Proton 416 GLXi Alınır Mı?

Herkesin sorduğu soru Proton 416’nın yedek parçaları bulunuyor mu oluyor. Evet ben Ankara’da yaşıyorum ve aradığım her parçayı kolaylıkla buldum. Ayrıca yedek parça fiyatları hiç pahalı değil. İkinci eli çok hızlı değildir ancak bu durum böylesine kaliteli bir otomobilin ucuz olmasını sağlıyor. Bana göre parasına alınacak en iyi arabalardan bir tanesidir. Almadan önce temiz bir tanesi uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu