Renault 9 Spring Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Reno 9 serisinin en donanımsız olanı 9 Spring nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 9 Spring inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault 9 serisi ile 80’li yıllarda Fransa’da 80’li ve 90’lı yıllarda ise Türkiye’de çok güzel satış rakamları yakalamıştı. Hele 9 Broadway ile bir dönem Türkiye’nin en çok satılan otomobil markası unvanını bile almıştır. Renault 9 Broadway orta, 9 Fairway en full ve 9 Spring ise en boş paketiydi. Reno 9 Spring ülkemizde 1991 – 1997 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi çekebilir :  ” Renault 11 Flash Nasıl Araba

Renault 9 Spring Nasıl Bir Araba?

Renault 9 Spring, bu serinin en boş arabasıdır. Parası Broadway almaya yetmeyenler tarafından tercih edilmiştir. Broadway’den farklı olarak ön cam otomatiği yoktur ve camlarının tamamı çevirmeli yani manueldir. Jantlarında kara jant kapak kullanılmıştır. Ayrıca koltukları yine broadway gibi kadife değil, kumaştır. Anlayacağınız 9 serisinin ucuz olanıdır. Zaten donanım olarak çok bir şey beklemeyin. 1991 – 1995 yılları arasında üretilenlerinde karbüratörlü eski sistem ateşlemeli motor kullanılmıştır. Bu motor 60 beygir ve 95 Nm tork güç üretmektedir. Ancak 1995 yılından sonra üretilenlerde elektronik ateşlemeye geçilmiş ve beygir gücü 68’e çıkmıştır. Tüm spiringlerde 1.4 benzinli motor bulunmaktadır. 5 ileri manuel şanzımanı broadway ile aynıdır. Geri vitesi mandallı yukarı kaldırılarak atılan şekildedir. Spring sedan kasa tipine sahiptir. Genelde beyaz renk olarak üretilmiştir.

Renault 9 Spring Arkadan Görünüşü

Renault 9 Spring Kullanıcı Yorumu

Ben köyde oturan birisiyim ve alacağım arabanın bana çok fazla arıza çıkartmaması gerekiyordu. Ayrıca tarlaya, bağa bahçeye giderken altı yere vurmayacak kadar yüksek olması gerekiyordu. Önceleri Renault 12 bakarken, Spring’i daha rahat ve konforlu olmasından dolayı tercih ettim. Öncelikle Broadway’e gerçekten çok fazla kalite farkı bulunuyor. Neyse içinin genişliği güzeldir. Arka tarafına 3 kişi oturabiliyor. Gerçi arkaya yük binince bir hayli aşağıya iniyor ama olsun. Bagajı bana yeterli geliyor. Bazen 4 patates çuvalını koyduğum bile oluyor. Dediğim gibi köyde ve kırsal kesimlerde binmek için çok ideal bir araba. Motoru LPG ile uyumludur ve kolay kolay arıza çıkartmaz. Yakıt tüketimi ise her defasında ölçüyorum 9 litrenin üstüne asla çıkmıyor. Uzun yola giderken 6 litreye kadar düşüyor. Bazen balık avına gittiğim oluyor, pek çok yeni arabanın çıkamadığı dik yerlerde spring ile rahatça çıkıyorum. Motor performansına gelecek olursak. Öyle çok bir şey beklemeyin. Önden çekişli olduğu için gayet atik. Ancak arabaya bir kaç kişi binerse yokuşlarda bayılıyor. Yol tutuşu çok iyi değildir. Çok defa arkasını savurduğuna şahit oldum. Hele virajlara biraz hızlı girerseniz hemen savuruyor. Bu yüzden bu araba ile çok kişi can verdi. Frenleri de o kadar güzel değildir. Hafif olması sebebiyle biraz ani fren yapsanız hemen kızaklamaya geçiyor.

Renault 9 Spring Alınır Mı?

Ben 4 yıldır kullanıyorum, öyle çok bir arıza çıkartmadı. Bakımlarını bile aksattığım oluyor yine de arıza çıkartmıyor. Çok sağlam bir motoru var. Yedek parça ihtiyacım olduğunda ucuz ve kolayca bulabiliyorum. Spring, Broadway gibi çok fazla tutulmadığından ikinci el piyasası da zayıftır. Ama benim gibi köyde yaşıyorsanız sizin işinizi fazlasıyla görecektir.
Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu