Fiat Uno 70 S Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın 90’lı yıllarda ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Uno nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat uno inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İtalyan markası Fiat, B segmenti hatchback aracı olan UNO’yu İtalya’da 80’li yıllarda satmaya başladı. Ancak Türkiye’de 1992 yılında Uno 60 S modeli ile satışına başlandı. 60 s, görünüş olarak bildiğimiz UNO olsa da aslında çok daha farklıdır zaten tutulmayan modelidir. Ancak asıl bizim bildiğimiz Uno’lar 1993 yılında üretilip satılmaya başladı ve ülkemizde 2001 yılına kadar satışına devam edildi. Daha sonra yerini Fiat Palio modeline bırakmıştır.

Fiat UNO Nasıl Bir Araba?

90’lı yıllarda özellikle küçük aile ve bayanlar tarafından çok fazla tercih edilmiştir. Bu modellere daha üst versiyon anlamına gelen 70 s veya 70 serisi adı verilmiştir. 1996 yılında hidrolik direksiyon özelliği eklenmiştir. 1995 yılında ise tek nokta enjeksiyonlu ie motorlar ile yer almaya başlamıştır. Uno’da 5 ileri manuel şanzıman yer almaktadır. Türkiye’de otomatik viteslisi satılmamıştır. Kaputunun altında 1.4 litrelik benzinli bir motor bulunmaktadır. 71 beygir ve 90 Nm tork güç üreten bir motordur. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır.

Fiat Uno Arkadan Görünüşü

Fiat Uno Kullanıcı Yorumu

Şehir içinde işe gidip gelmek için eve ikinci bir araba lazımdı. Bende küçük ve tutulan bir model olması sebebiyle 1996 model bir Fiat Uno aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Bu arabaya daha önce hiç binmemiştim ve ilk kendim sahibi olunca binme fırsatım oldu. Öncelikle içi beklediğimden daha geniş çıktı. Ön tarafının genişliği güzeldir. Ancak arka diz mesafesi biraz dar. Mesela ben 1.80 boyunda olan kendime göre ön koltukları ayarladığımda arkaya oturunca sıkışarak oturuyorum. Bagaj hacmi de öyle pek geniş sayılmaz. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmış. Ancak Tofaşlar gibi çatlama öyle kolay kolay olmuyor. Motor performansı idare eder. Ama arabada 3 yetişkin varken yokuş çıkarken çok zorlanıyor. Ayrıca yakıtı boyutlarına göre biraz fazla. Bir kaç defa uzun yola gittim ve bir sorunla karşılaşmadım. Altı yerden yüksek olduğu için köy yollarında kolaylık sağlıyor. Yol tutuşu çok iyi sayılmaz, özellikle ıslak yollarda virajlara girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü arkasını çok çabuk savuruyor. Bir de yüksek hızların arabası değil. altı yerden yüksek olduğundan rüzgarı altına çok fazla alıyor. Bu da yol tutuşunun düşmesine neden oluyor. Zaten 120 km/s hızı geçince yolda gezinmelere başlıyor. Yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor.

Fiat Uno Alınır Mı?

Evet öyle pek kaliteli ve iyi bir araba olduğu söylenemez. Ancak şehir içi kullanımlar için gayet yeterlidir. Bir defa yedek parçaları her yerde kolaylıkla bulunuyor ve çok ucuz. Öyle sorunlu bir araba değildir. 2 yıl boyunca ufak tefek masrafların dışında beni öyle sanayiye pek götürmedi. İkinci el piyasası gayet güçlüdür. Ben satılığa koyduktan 4 gün sonra satmıştım. Almadan önce her arabada olduğu gibi temiz bir tanesini almaya özen göstermelisiniz.

Kaynak:  otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu