Ford Galaxy Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un ülkemizde çok fazla bilinmeyen modeli olan Galaxy nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Galaxy inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford’un ülkemizde çok satılmayan ancak özellikle Amerika pazarında çok fazla tutulan bir modeli olan Galaxy ilk olarak 1999 yılında satılmaya başlamıştır. 2014 yılına kadar satışta kalan bu 7 kişilik büyük aile otomobili satıldığı süre boyunca pek çok defa makyaj ve kasa değiştirmiştir.

Ford Galaxy Nasıl Bir Araba?

Aslında C-Max ile güzel satış rakamları yakalayan Ford’un ondan daha büyük bir otomobilidir. Bakıldığı zaman minibüs gibi bir görüntüsü vardır. Ülkemizde her ne kadar 1999 yılında başlamış olsa da aslında 1995 yılında üretilmeye başlamıştır. Günümüzde hala daha sıfır olarak üretilmektedir. Türkiye’de sadece Ghia donanım paketiyle satılmıştır. Benim sahibi olduğum Galaxy’de “Cam tavan, yarı deri, yarı kadife döşeme, ABS, 8 hava yastığı, dijital klima, 4 cam otomatiği, ısıtmalı ön koltuklar, hız sabitleyici, yağmur ve far sensörü, yol bilgisayarı” gibi özellikler var.

1.9 TDi : İlk nesil galaxy ile birlikte satılmıştır. 1.9 litre hacimli motoru zamanının en güçlü dizel motorlarındandır. 110 beygir ve 235 Nm tork güç üretmektedir. Turbo dizel teknolojisinin ilk ve en iyi örneklerinden bir tanesidir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0i Benzinli : Çok fazla tutulmamış bir motordur. 116 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 13.8, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 TDCi : 2. nesil Galaxy ile en çok satılan motor seçeneğidir. 140 beygir ve 340 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.2, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. Gayet performanslı bir motordur.

2.3 16V : Muhteşem performanslı bir motordur. Vergisi ve yakıtı çok olmasa alınabilecek en iyi motor seçeneğidir. 161 beygir ve 208 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 14, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Galaxy Kullanıcı Yorumu

4 çocuk sahibi olarak büyük bir otomobil almak istiyordum. Aslında C-max veya Scenic bakıyordum. Ancak araştırmalarım sonucunda Galaxy hoşuma gitti ve 2013 model bir tanesini aldım. 4 yıldır kullanıyorum ve arabamdan çok memnunum. İlk olarak içinden başlayacak olursak 7 kişilik koltuklarıyla tam bir minibüs gibi geniş içi var. 3. sıra koltuklarının bile diz mesafesi çok geniş. Galaxy’e ilk binenlerin tepkisi minibüs mü bu oluyor. Hayır değil ama bir minibüs kadar geniş iç mekana sahip. Ön göğüs ve kapı içlerinde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Ayrıca verdiği güven üst düzeydedir. İçinde otururken sanki bir şey olmayacakmış gibi hissediyorsunuz. Bendeki 2.0 dizel motorlu olanı. Motor performansı gayet tatmin edicidir. Kocaman ve ağır kasası olmasına rağmen yokuş çıkarken güzel ivmeleniyor. Şehir içinde park etmelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle AVM’lerde arkası sürekli olarak dışarda kalıyor. Direksiyon turu çok fazla olduğu için muhteşem bir dönüş manevra kabiliyeti var. Çok defa uzun yola gittim ve bir kere bile sorun yaşamadım. Bir defa otomobil gibi için dar ve sıkıcı değil. Yolculuk yapan kimse sıkılıp bunalmıyor. Otobanda çoğu zaman giderken 1170 – 180 km/s hızlara bile çıkmama rağmen içeriye en ufak bir yol ve motor sesi almıyor yol tutuşu da yüksek olmasına rağmen çok iyidir. Frenleri o kadar güçlüdür ki kocaman boyuna rağmen kısa mesafede durduruyor ve frenleri güven veriyor.

Ford Galaxy Alınır Mı?

Galaxy’nin yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız ben Ankara’da bir sorun yaşamadan kolaylıkla bulabildim. Ancak kaporta ve aksesuar parçaları çok pahalı İkinci piyasası ise yok denecek kadar azdır. Yine de parasına göre çok şey sunan bir arabadır. Temiz bir tanesi benim gibi geniş aileler için en güzel seçeneklerden bir tanesi olacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu