Nissan Sunny Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın Sunny modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Sunny kullanıcı yorumu ve incelemesine yer vereceğiz.

Nissan aslında Japon markası olmasına rağmen 2000’li yıllarda girdiği mali kriz nedeniyle Fransız Renault ile ortaklık yolunu seçti. Günümüzde retilen araçları Japon karakterinden çok Fransız Renault ile benzerlikler göstermektedir. Hatta araçları Nissan Logolu, Renault diyebiliriz. Ancak 90’lı yıllar ürettiği otomobiller günümüzdekilere göre oldukça daha fazla kaliteliydi. Sunny’de bu modellerden bir tanesidir. Üretildiği dönem göz önüne alınırsa, zamanının en güzel ve kaliteli araçlarından bir tanesidir. Sunny ülkemizde 1985 yılında satılmaya başlamıştır. Ancak o kasalar çok az sayıda satılmıştır. 1990 yılında en çok tutulan kasası satılmaya başlamış ve çok başarılı olmuştur. 1996 yılında ise ülkemizde satışı sonlandırılmıştır. Satıldığı dönemlerde hiçte fena olmayan satış rakamları yakalamıştır.

Nissan Sunny Nasıl Bir Araba?

Sunny, c segmenti bir otomobildir. Sedan ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri bulunmaktadır. Çok kaliteli bir otomobildir. EX, LX ve SLX donanım paketleri bulunmaktadır. “hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, arka ve ön kol dayama ve ayarlanabilir direksiyon” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Sunny’de 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de mevcuttur.

Ülkemizde 1.6 litre hacimli benzinli motor ile satılmıştır. Bu motor 90 beygir ve 133 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Çok performanslı bir motor olmasa da taş gibi sağlamdır ve günümüzdeki pek çok motor bile bu kadar dayanıklı değildir.

Nissan Sunny İçi

Nissan Sunny Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar para varken sıkı bir pazarlık sonucunda daha önce hiç kullanmadığımda Nissan Sunny aldım. Aldığımın üstünde 3 yıldan fazla zaman geçti ve iyiki almışım diyorum. Sunny’nin içinde gerçekten çok kaliteli malzeme kullanılmış. Üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen öyle çatlama ve solma olmuyor. Koltuk döşemeleri kalitelidir. Ayrıca kullanılan süngerde çökme olmuyor. İç hacmi geniş bir otomobildir. 4 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Arka diz mesafesi yeterli seviyede uzundur. Motor performansı olarak ben memnunum zaten öyle çok hızlı gitmeyi sevmeyen birisiyim. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalabiliyor. Uzun yolda ve yüksek hızlarda gayet oturaklı bir otomobil. 150 – 160 ile giderken bile yola çok harika bir şekilde tutunuyor. Kliması çalışıyorsa buz gibi yapar.

Nissan Sunny Alınır Mı?

Dediğim gibi ben 3 yıldan uzun bir zamandır Nissan Sunny kullanıyorum ve kaya gibi sağlam bir otomobil. Ufak tefek şeylerin ve bakımların dışında sanayiye hiç gitmedim. Yedek parçalarını bulmak zor olmuyor. İkinci el piyasası ise bazı şehirlerde hızlı. Örneğin Konya ve ilçelerinde çok tutulan bir model. Bana soracak olursanız bu fiyatlara alabileceğiniz en iyi Japon otomobillerinden bir tanesi. Alırken elektrik aksamını ve motorunu göstermeyi ihmal etmeyin.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu