Honda Civic EG (1991-1995) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Türkiye’nin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olan Honda Civic’in 5. nesli olan EG kasa nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Honda Civic EG kasa inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Honda, civic modelinin 1972 yılında üretmeye başlamış olsa da ülkemize çok geç gelmiştir. 1990 yılında Honda Civic EF kasa ile Türkiye pazarında yer almaya başladıktan sonra, 1992 yılından 1995 yılına kadar 5. nesil Civic ile yoluna devam etmiştir. Civic günümüzde hala daha sıfır olarak üretilip satılmaktadır. Ayrıca ülkemizin en çok sevilen modellerinden bir tanesidir.

Honda Civic EG (1991-1995) Nasıl Bir Araba?

EG kasa civic özellikle gençler tarafından günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Zamanında aile otomobili olarak güzel satış rakamları yakalamıştır. Civic zaten sorunsuzluğu ile meşhur olmuş bir modeldir. Zaten Türkiye’de Honda’nın Civic dışında hiç bir modeli çok fazla tutulmaktadır. EL, EX ve GL donanım paketleriyle satılmıştır. “Hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. 1995 yılında getirilenlerden bazılarında ABS ve sürücü hava yastığı bulunmaktadır. Sedan 3 ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri vardır. Ayrıca 3 kapılı hatchback olanları modifiye en çok yakışan arabalardan bir tanesidir. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Otomatik şanzımanı çok sağlamdır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

Tek Kapı Honda Civic EG Kasa

1.5 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Ayrıca çok sağlam bir motordur. Bakımları zamanında yapıldığı sürece asla sorun çıkartmaz. 90 beygir ve 120 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 9, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Genelde 3 kapılı hatchback kasalarla birlikte satılmış motordur. Zamanına göre en güçlü 1.6 motorlardan bir tanesidir. 125 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumludur. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 8.8 saniyedir.

Ayrıca 1.3, 1.4 ve 2.0 motor seçenekleri de vardır. Ancak bu motorlar çok fazla tutulmamıştır.

Honda Civic EG (1991-1995) Kullanıcı Yorumu

Bu paraya Tofaş Doğan SLX satarken ben daha kaliteli ve sağlam olduğunu bildiğim bir 1994 model Honda Civic aldım. 2 yıl boyunca kullandım ve sonradan yeniden Honda aldım. Çünkü çok sağlam ve güzel bir arabadır. Öncelikle içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 30 yıl kadar bir süre geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma dahi yok. Civic’in iç genişliği c segmenti arabalar arasında en iyilerden bir tanesidir. Eğer bunlardan bir tanesini alacaksanız 1.6 olanını almanızı tavsiye ederim. Çünkü çok seri ve atak bir motordur. Şehir içinde ara hızlanmalarda gayet güzel ivmeleniyor. Gaza basınca gitmem demiyor. Otomatik şanzımanı vites geçişlerinde bir sarsıntılı olsa da geri kaçırma falan yapmıyor. Ayrıca sağlam bir şanzıman olduğu için arıza çıkartmıyor. Civic EG hızlandıkça yola yapışan bir arabadır. Otobanda 180 km/s hıza hiç zorlanmadan çıkıyor. Arabayı kullanırken yüksek devirlerde kullanmanızı tavsiye ederim. Altı yere yakın olduğu için köy yolları gibi engebeli yerlerde altı yere çabuk vuruyor. Ayrıca kasislerden geçerken de çok dikkatli olmakta fayda var.

Honda Civi EG (1991-1995) Alınır Mı?

Evet öncelikle sizin aklınızda bu arabanın yedek parçaları bulunuyor mu sorusu olacaktır. Yedek parça sıkıntısı asla yok. Parça fiyatları ise diğer Japon araçlarıyla aynı fiyatta. İkinci el piyasası bir Tofaş kadar hızlı değil ama satılmayıp elde kalacak arabalardan da değil. Alırken temiz bir tanesini almaya özen göstermelisiniz. Bu arabalar gençler tarafından çok hor kullanıldıkları için bir çoğu bakımsız ve ağır kazaları var.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu