Chevrolet Aveo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Chevrolet’in b segmenti otomobili olan Aveo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Aveo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Chevrolet 2004 yılında Türkiye pazarına girdikten sonra bir kaç modelini satışa sundu. Aveo’da 2005 yılında satılmaya başlamış 2012 yılında 2. nesli üretilmiş ve 2013 yılında Chevrolet’in Türkiye pazarından çekilmesinden sonra satıştan kaldırılmıştır. Ülkemizde en çok satılan Chevrolet modellerinden bir tanesi olan Aveo, aslında Daewoo üretimi bir otomobildir. Ancak ülkemizde Chevrolet adı altında satılmıştır. (Ayrıca Bkz: Chevrolet Kalos Nasıl Bir Araba)

Chevrolet Aveo Nasıl Bir Araba?

B segmenti bir otomobil olan Aveo 5 kapılı hatchback ve sedan kasa tipleriyle satılmıştır. Pazarda daha çok Hyundai Getz ve Honda Jazz gibi otomobillerle rekabet edebilmek amacı gütmektedir. Rakipleri kadar kaliteli olmasına rağmen onlardan çok daha ucuz bir otomobildir. 1. nesil Aveolarda 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman bulunurken, 2012 yılından sonra üretilen 2 nesillerde 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri eklenmiştir. Aveo’nun LS, LT, LTZ, SE ve SX donanım paketleri bulunmaktadır. LTZ en full olanı olup “ABS, ESP 6 hava yastığı, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, otomatik camlar, elektrikli aynalar, start-stop ve USB/CD çalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Aveo’nun motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1. Nesil Chevrolet Aveo

1.2 Benzinli : 2006 – 2013 yılları arasında üretilen Aveolarda yer almış motordur. 4 silindirli olan bu motor 70 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.7, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Gayet sorunsuz ve sağlam olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca oldukça ekonomik bir motordur.

İlginizi çekebilir : ” Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?

1.3 D : Bu motor Fiat tarafından üretilen multijet motordur. Chevrolet yapılan anlaşma sonucunda almıştır. 75 ve 95 beygirlik iki versiyonu bulunmaktadır. Dünyanın en sağlam dizel motorlarından bir tanesidir. 2012 yılında üretilen 2. nesil Aveo ile birlikte satılmaya başlamıştır. Şehir içinde 4.2, şehir dışında 3.3 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : 2005 – 2013 yılları arasında satılan tüm Aveolarda satılmış motordur. En çok tutulan benzinli motor seçeneğidir. 100 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 8.6, şehir dışında 5.4 litre yakıt tüketmektedir.

Chevrolet Aveo Kullanıcı Yorumu

Ben bu arabayı 2013 yılında sıfır olarak aldım ve hâlâ daha kullanmaktayım. Aracımdan gayet memnunum. İlk olarak anlatmaya içinden başlayalım. Bu arabanın alt-orta sınıf bir otomobil olduğunu unutmayın. İçerisinde bildiğiniz sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ama bu durum rakiplerinde de böyle. Donanım olarak gayet dolu bir otomobil. Ayrıca güvenlik olarak üst düzey. Zaten 2. nesli euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almıştır. Bendeki 1.3 dizel olanı. Dışardan bakıldığı zaman küçük gibi görünse de içi oldukça geniştir. Ön koltukları kendi boyuma göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 cm arka diz mesafesi yeterli seviyede kalıyor. Motor performansı güzeldir. Zaten 1.3 dizel motoru çok güçlüdür ve Aveo’nun kasasını çok iyi bir şekilde taşımaktadır. Yol tutuşu da benim hoşuma gidiyor. Öyle virajlarda kolay kolay arkasını savurmuyor. Motor, yol ve rüzgar sesini içine fazla almaz. Çok defa 180 km/s hızın üstüne çıktım. Ancak 150’den sonra yolda gezinmeye başlıyor. Frenleri güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor.

Chevrolet Aveo Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızda Chevrolet’in Türkiye’den çekildiği ve Aveo’nun parçaları bulunuyor mu sorusu olacak. Öyle sorunlu bir otomobil değildir. Kolay kolay arıza vermiyor. Ancak ihtiyacım olan ufak tefek parçaları da rahatlıkla bulabiliyorum. Ayrıca yedek parçaları hiçte pahalı değil. İkinci eli çok hızlı olmasa da zor satılacak bir araba değil. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterirseniz uzun yıllar sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu