Hyundai Excel Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Hyundai’nin c segmenti otomobili olan Excel nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Excel incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi konumunda olan Hyundai, 1990 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağını açıkladı ve 1991 yılında Elantra ve Excel modelleri ile Türkiye’de ilk satışlarını gerçekleştirdi. Satışlardan memnun olan Hyundai 1994 yılında Türkiye’de fabrika kurarak günümüzde bile pek çok aracını bu fabrikada üretmektedir.

Excel, her ne kadar Türkiye’de üretilmemiş olsa da, daha sonra yerini alacak Accent’e öncülük etmiş bir modeldir. Ülkemizde 1991 – 1994 yılları arasında satılmış ve hiçte fena olmayan satış rakamları yakalamıştır.

Hyundai Excel Nasıl Bir Araba?

Tam Türkiye şartlarına göre üretilmiş bir otomobildir. Bakımı ve tamiri kolay olmakla birlikte sorunsuz bir otomobil olarak ön plana çıkmaktadır. GLS ve LS donanım paketleriyle satılmıştır. En full paketi olan GLS’de ” hidrolik direksiyon, otomatik camlar ve aynalar” gibi özellikler vardır. Ayrıca bazı Excel modellerinde klima bile vardır. Ancak klima opsiyonel olarak sunulmuştur. Excel’de 5 ileri manuel vitesin yanı sıra 3 ileri otomatik şanzıman seçeneği bulunmaktadır. Excel genelde sedan kasa olarak satılmış olsa da 5 ve 3 kapılı hatchback kasaları mevcuttur.

Excel, Türkiye’de 1.5 litre hacimli 4 silindirli karbüratörlü motor ile satılmıştır. Bu motor 71 beygir ve 124 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup kaya gibi sağlam bir motordur. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Hyundai Excel Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş şahin  alacak kadar para varken ben gidip bir Excel aldım ve aldığıma da hiç pişman değilim. 2 yıldır kullanıyorum bana bir kere bile arıza çıkarmadı. Zaten motoru ölümsüz motor diye anıldığından taş gibi sağlam. Excel’i ilk olarak içinden anlatmaya başlayım. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı kolları gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmış. Eğer araç çok fazla güneş ışına maruz kalırsa zamanla çatlama yapıyor. Motor performansı idare eder. Şehir içinde ara hızlanmalarda ve yokuşlarda biraz bayılıyor ama bunun bir performans otomobili olduğunu unutmayalım. Benim excel’im de klima var, öyle aman aman buz gibi yapmıyor ama arabanın içini serinletmeye yetiyor işte. Excel’in hiç sevmediğim yönlerinden bir tanesi frenlerinin güçsüz olması. Ayrıca aracın aerodinamik yapısı sebebiyle ani frenlerde hemen kızaklıyor. Çok defa uzun yola çıktım ve sıkıntısız gidip geldim. Ses yalıtımı zayıf olduğundan yılların verdiği deformasyon da eklenince motor, yol ve rüzgar sesini içeriye alıyor. 130 km/s hızdan sonra ise yolda gezinmeye başlıyor. Ayrıca virajlara girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Arkası hafif olduğu için çabuk savuruyor. Bu sebeple yol tutuşu çok güze bir otomobil değil.

Hyundai Excel Alınır Mı?

Bu arabayı kalkıp 100-200 bin liralık arabalarda değil, bir tofaş, bir reno 9 ile kıyaslayın. Rakiplerine göre bence çok daha kaliteli ve sorunsuz bir otomobil. Yedek parçaları çok kolay bulunuyor ve oldukça ucuz. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da yine de satılmayıp elde kalacak bir araba değildir. Sıkı bir pazarlıkla temiz bir tanesini çok ucuza alabilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu