Seat Altea Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Seat’ın MPV sınıfındaki otomobili olan Altea nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Altea kullanıcı yorumuna ve incelemesine yer vereceğiz.

Volkswagen ile aynı çatı altında bulunan Seat 2004 yılında yeni modeli olan Altea’yı tanıttı ve aynı yıl satışa sundu. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de 2004 yılında satılmaya başlanan Altea 2015 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Seat Altea Nasıl Bir Araba?

7 kişilik büyük aile otomobili (MPV) olan Altea aslında fena satış rakamları yakalamamıştı. Leon ile aynı şase üzerine yapılmıştır bir otomobildir. Arkada 3. sıra koltukları vardır. Ayrıca bu koltuklar yatırılarak devasa bir bagaj hacmi olmaktadır. Reference, Stylance, StyleI-Tech, XL ve Style XL donanım paketleri bulunmaktadır. “ABS, ESP, 6 hava yastığı, cam tavan, dijital klima, dört cam otomatiği, hız sabitleyici ve elektrikli aynalar” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Manuel 6 ileri ve DSG şanzıman seçenekleri vardır. Altea’nın motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.4 TSI : 2008 – 2010 yılları arasında satılmıştır. 125 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor değildir. Zaten çok fazla tutulmamıştır. Şehir içinde 8.6, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Volkswagen’in Hitler motor diye geçen motorudur. 102 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10.5 şehir dışında 6.1 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Altea’nın kasasına güçsüz kalıyor. Özellikle yokuşlarda kaptırmadan çıkarsanız baya bir bayılıyor.

1.6 TDI Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. 105 beygir ve 250 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

Altea’nın ayrıca 1.9 TDI, 2.0 FSI ve 2.0 TDI motor seçenekleri de mevcuttur.

Seat Altea Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 2 yıldan bu yana 1.6 dizel motorlu olanını kullanıyorum. Gerçekten çok büyük bir otomobil. Onu kullanırken sanki otobüs sürüyormuş gibi bir hisse kapılıyorum. Tavanı yüksek olduğu için içerisi gayet geniştir. Ön tarafı çok geniş, arka diz mesafesi oldukça uzundur. Kapıları tok seslidir ve sanki tankın içindeymiş gibi bir his uyandırıyor. Ön göğüs ve kapı içlerinde yumuşak kaliteli bir kaplama kullanılmıştır. Koltukları çok geniştir. Motor performansı idare eder. Öyle çok yüksek performans beklemeyin. Aslında daha güçlü bir motor olsa daha iyi olurdu. Yol tutuşu MPV bir otomobile oldukça iyidir. Arkasını kolay kolay savurmaz. Frenleri çok güçlüdür ve Altea’yı kısa süre mesafede durdurabilir. Özellikle tatile çıkarken çok avantajlı oluyor. Ben, eşim, 2 çocuğum ve kaynanam rahat rahat yolculuk yapıyoruz.

Seat Altea Alınır Mı?

Parasına göre baktığınız zaman alınabilecek en iyi MPV sınıfı otomobillerden bir tanesidir. Yedek parçaları kolay bulunur ve diğer Volkswagen modelleri ile uyumlu olduğu için gayet ucuzdur. Kaporta e aksesuar gibi plastik aksam parçaları biraz pahalı. İkinci el piyasası ise yavaştır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu