Peugeot 207 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un 206 modelinin yerine ürettiği 207 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Peugeot 207 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Peugeot, 206 modeliyle tüm Dünya’da satış rekorları kırıyordu. Hatta tüm modellerinde X07 serisine geçmiş olmasına rağmen bu başarının kaymağını daha fazla yiyebilmek için 206 modeline uzun süre devam etmişti. Ancak 2006 yılına gelindiğinde 207 modelini satışa sundu. 206 kadar başarılı olamasa da 207’de bir hayli satılmıştır. 2012 yılında satıştan kaldırılmış bir Peugeot modelidir.

Peugeot 207 Nasıl Bir Araba?

B segmenti hatchback bir otomobil olan 207, tasarım olarak önden 307 makyajlı kasalara çok fazla benzemektedir. Active, Allure, Comfort, Dynamic, Envy, Millesim, Premium, Sportium, Trendy ve Urban Move olmak üzere pek çok donanım paketi bulunmaktadır. Ayrıca çoğu Fransız markasında olduğu gibi çok fazla özelliklere sahiptir. Bu da 207’yi rakiplerinden ayıran en önemli etkenlerden bir tanesidir. 207’de “ABS, ESP, 6 hava yastığı, hız sabitleyici, dijital klima,  soğutuculu torpido, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar” gibi pek çok donanım bulunmaktadır. 207’nin 5 ileri manuel şanzımanın yanı sıra yarı otomatik 4 ileri şanzıman seçeneği de vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

Peugeot 207 Yandan Görünüşü

1.4 Benzinli : Benzinli motora sahip 207’ler arasında en çok tutulanıdır. 75 beygir ve 90 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 HDi : En çok tutulan motor seçeneğidir. HDİ motor zaten dünyanın en ekonomik motorlarından bir tanesidir. 70 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. Tamam çok güçlü bir motor olduğu söylenemez ama dönemine göre oldukça ekonomiktir. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir : ” Peugeot 107 Nasıl Bir Araba?

1.4 VTi : VTI teknolojisi ile üretilen gerçekten sağlam ve performanslı bir motordur. 95 beygir ve 136 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 HDi : İki farklı güce sahip olanı vardır. Bunlardan birincisi 90 beygir diğeri ise 110 beygir güç üretmektedir. Yüksek performans istiyorsanız bu motoru tercih etmelisiniz. 110’luk olanı 207’yi adeta uçuruyor.

1.6 THP : Tek kapı yani üç kapılı diye tabir edilen spor 207 ile birlikte gelmiş muhteşem performanslı bir motordur. Peugeot bu motoru pek çok modelinde kullanmıştır. 150 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak muhteşemdir. Yolda ve kalkışlarda geçemeyeceği araba çok azdır. Şehir içinde 9.3, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 VTi : Peugeot’un daha çok 308 modelinde kullandığı motor olmasına rağmen 207’lerde de kullanmıştır. LPG ile uyumlu bir motor olup 120 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Peugeot 2007 İçi

Peugeot 207 Kullanıcı Yorumu

Daha önce iki farklı 207 sahibi oldum. Bunlardan bir tanesi otomatik diğeri ise manuel şanzımanlıydı. Öncelikle otomatik şanzımanından bahsedecek olursak. Öyle güzel bir şanzıman değildir. Hatta bana göre 2000’li yıllarda üretilmiş en kötü şanzıman diyebilirim. Yokuşlarda geri kaçırır, vites geçişleri sesli ve sarsıntılıdır. Ben otomatik vitesli olanını almanızı tavsiye etmiyorum. Diğer kullandığım ise manuel şanzımanlı olanıydı. Yüksek devirlerde güzel performans sergiliyor. Şehir içi ara hızlanmalarda falan gayet güzeldir. Örneğin yokuşta durdunuz kalkerken gaza bastığınızda gitmem demez. 207’nin içinde kullanılan malzeme o kadar kaliteli değildir. Özellikle bozuk yollarda her yerinden trim sesi (takur tukur sesler) gelir. İçi rakibi olan otomobillere göre bir hayli geniştir. Arka diz mesafesi yeterli seviyededir. Zaten enlemesine geniş bir otomobil olduğu için 4 yetişkin rahatlıkla yolculuk yapar. Ön camı büyük olduğundan görüş açısı çok güzeldir. Ses yalıtımı çok güçlü sayılmaz. Motor ve yol sesini içeriye alıyor. Uzun yolda kullanırken 150 / 160 km hız ile rahatlıkla gidebiliyor. Ama yol tutuşuna çok güvenmemek gerekiyor. Özellikle arkasını çabuk bırakıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve kısa mesafe içerisinde arabayı durdurabilir.

Modifiyeli bir Peugeot 207’nin arka ve yandan görünüşü

Peugeot 207 Alınır Mı?

Evet araba hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım. Bir defa otomatik şanzımanlısını asla tavsiye etmiyorum. Diğer bir eksi yönü ise kronik sorunlarının çok fazla olmasıdır. Çok narin bir elektronik sistemi olduğundan sürekli bir donanımı arıza veriyor. Oto elektrikçiye gitmekten bıkmıştım artık. Eğer almadan önce temiz kullanılmış bir tanesine denk gelmezseniz sizi üzecek bir arabadır. Yine de ikinci el piyasası gayet güzeldir. Ayrıca yedek parçaları hem ucuz hem de kolay bulunuyor. Dediğim gibi almadan önce geçmişini bildiğiniz temiz kullanılmış bir Peugeot 207 almaya özen gösterin.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. Şuan bir 207 2008 model 1,4 dizeline sahibim arabam 331,000 km de olmasına ramen bana sıkıntı çıkartmamakta ve bakımlarını düzgün yaptığımda ise kullanışı çok zevkli araçtır evet trim sesleri var ama o kadar normal diye düşünüyorum zevle ailem ile kullanmaktayım.

  2. Malumunuz yıl oldu 2023 ve fiyatlar ortada. Bu fiyatlara 207 alınır mı? Kronik problemi var mı?
    Siz değerlilere Danışmak istiyorum. Bu arada 1.4 HDI modeline bakıyorum

    1. Kesinlikle alınır. 1.4’lerde Millesim diye bir model var ancak dizellerde var mı bilmiyorum. Eğer temizini bulabilirseniz kesinlikle öneririm. Millesim olsun diye kapış kapış arıyorlardı buradaki gençler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu