Fiat Tipo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın ülkemizde üretilen ve çok satılan modellerinden bir tanesi olan Tipo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Tipo inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat, Tofaş fabrikalarında uzun süredir kuş serisini üretiyordu. Ancak 1990 yılından itibaren kuş serisinin yanında daha modern çizgilere sahip Tipo (hatchback) ve Tempra (sedan) otomobillerini de üretmeye  başladı. Tipo ülkemizde ilk olarak 1990 yılında satılmaya başlamış ve  2000 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ülkemizde üretimi ise 1995 yılında başlamıştır.

Fiat Tipo Nasıl Bir Araba?

Beş kapılı hatchback bir otomobil olan Tipo, zamanına göre gerçekten güzel arabaydı. Kadranlı göstergeye sahip olanları İtalya üretimi, dijital göstergeye sahip olanları Türkiye üretimidir. 1995 yılına kadar Karbüratörlü daha sonra Avrupa’da emisyon kuralları gereği enjeksiyonlu motorlara sahip olmuştur. Özellik olarak bazılarında hidrolik direksiyon, klima ve otomatik camlar gibi donanımlar da bulunmaktadır.

1.4 Benzinli : Çok fazla tutulan bir motor olmamıştır. 70 beygir ve 101 Nm tork güç üretmektedir. Çok performanslı bir motor değildir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmekte olup, LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.6 Benzinli : 75 beygir ve 125 N tork güç üretmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. LPG ile tam uyumludur. Şehir içinde 11, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : Çok performanslı bir motordur. 139 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Fiat Tipo Kullanıcı Yorumu

3 yıl boyunca 97 model bir Fiat Tipo kullandım. İlk olarak içinden anlatmaya başlayım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Tıpkı Tofaşlarda olduğu gibi zamanla çatlıyor. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi yeterli uzunluktadır. 1.6 litrelik motor performansı öyle çok iyi sayılmaz. Hele birde LPG olduğu zaman yokuşlarda baya bir bayılıyor. Bagajı her hatchback otomobilde olduğu gibi biraz dardır. Yol tutuşu idare eder. Frenleri biraz sert basarsanız hemen kızaklar. Altı yere yakın olduğu için özellikle köy yollarında çok dikkatli gitmeniz gerekiyor.

Fiat Tipo Dijital Gösterge

Fiat Tipo Alınır Mı?

Evet öyle çok iyi bir otomobil sayılmaz. Ancak bakkalda bile bulunan cinsten yedek parçaları vardır. Ayrıca ikinci el piyasası çok güçlüdür. Ancak bu arabalar son yıllarda sürekli gençlerin altında olduğundan çok fazla yıprandılar. Bu sebeple temizini bulmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Yine de temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu