Kia Capital Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın c segmenti sedan otomobili olan Capital nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Capital incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia, 1993 yılında yeni modeli olan Capital’i piyasaya sürdü. Aynı yıl ülkemizde de satılmaya başladı. Türkiye’de1996 yılına kadar satılmıştır. Ancak dünyada üretimi 1999 yılında sonlandırılmıştır. C segmenti sedan bir otomobil olan Kia Capital gerçekten de parasına göre alınabilecek en iyi arabalardan bir tanesidir.

Kia Capital Nasıl Bir Araba?

Güney Kore 90’lı yıllarda otomobil üretimine ağırlık vermeye başladı. Ancak çok fazla tecrübesi olan Kia, ürettiği otomobillerde dış yardımlar aldı. Bu yardımlardan birisi de Mazda’dan geldi. Capital’de Mazda 323 platformu üzerine üretilmiş hatta Mazda’nın B5 kodlu motorunu kullanan bir modeldir. Ülkemizde sadece 5 ileri manuel şanzıman ile satılmıştır. 1.5 GLX donanım paketinde, hidrolik direksiyon, elektrikli aynalar, elektrikli camlar, arka ve ön kol dayama” gibi özellikler bulunmaktadır.

1.5 GLX 16V Benzinli : Gayet performanslı ve ekonomik bir motordur. 115 beygir ve 152 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketimi vardır. En çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten alacaksanız bu motorlu almanızı tavsiye ederim.

Capital’in 1.8 motorlu olanı vardır. Ancak çok fazla tutulamamıştır.

Kia Capital Arkadan Görünüşü

Kia Capital Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile ya tofaş şahin ya da lada samara alabiliyordum. Ama ben param olmadığı için piyasası az ama onlardan daha kaliteli bir otomobil almak istediğim için uzunca araştırmalarda bulundum. Daha sonra Kia capital’i gördüm ve internette üzerine bolca araştırma yaptım. Zaten hakkında çok fazla şey yok. Ama iyiki bu arabayı almışım diyorum. Diğerlerine göre çok daha kaliteli bir otomobil. İçi gayet geniştir ve arka diz mesafesi uzundur. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi güzeldir. Diğerleri gibi öyle çatlama ve solma olmuyor. Hidrolik direksiyonu oldukça yumuşak. Bagaj hacmi çok büyük. Bebek arabası ve bavulları çok rahat sığdırabiliyorum. Çok defa uzun yola gittim ve bana mısın demedi. 115 beygirlik motorunun performansı günümüzde bile çoğu otomobile taş çıkartır. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Uzun yolda bir kaç defa 170 km/s hıza çıktım ve bassam daha da giderdi ama yılların verdiği yorgunluktan korktum. Gerçekten çok konforlu ve sağlam bir otomobil. Yol tutuşu harikadır ve yola oturur. Arkasını öyle kolay kolay savurmaz.

Kia Capital Alınır Mı?

Bir tanıdığım 20 yıldır bu arabayı kullanıyor ve ufak tefek masrafların dışında hiç arıza açmadığını söyledi. Benim Capitalimde bir kere bile arıza çıkarmadı. Bakımlarını zamanında yaptırdığınızda taş gibi araba. Yedek parçalarını motor ve mekanik aksamda bulmakta zorlanmıyorum. Kaporta, aksesuar ve plastik aksam parçaları bulunuyor ama ithal olduğu için biraz pahalı. İkinci el piyasası da çok zayıf. Ancak dediğim gibi az para ile çok şey alıyorsunuz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu