Skoda Fabia 1 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volkswagen ile aynı çatı altında üretim yapan Skoda’nın Fabia modelinin 1. kasası olan Fabia I nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Skoda Fabia I inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Skoda b segmentinde daha önce Felicia modeli ile yer alıyordu. Ancak eskiyen tasarımı ve çok tutulmaması nedeniyle yeni bir model üretme arayışına girdi. Zaten Volkswagen ile aynı çatı altında üretim yaptığından bu sınıfta başarılı bir model olan Polo’yu baz alarak 1999 yılında Fabia modelini üretmeye başladı. Ancak ülkemizde 2001 yılında satışa çıkmıştır. 2007 yılına kadar aynı kasayı ürettikten sonra 2. nesil Fabia üretilmeye başlamıştır. Ülkemizde de gayet güzel satış rakamları yakalamıştır.

Skoda Fabia Nasıl Bir araba?

B segmenti bir araba olan Fabia gerçekten tasarım olarak o zamanların en iyi araçlarından bir tanesiydi. Ayrıca kalitesi ve uygun fiyatı ile dikkat çekiyordu. Ambiente, Choice, Classic, Comfort, Elegance, Special ve Sport donanım paketleri bulunmaktaydı. En çok comfort donanım paketi tutulmaktadır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, yol bilgisayarı, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca Fabia 1’in hatchback kasasının yanı sıra sedan ve station wagon kasa tipleri de mevcuttur. 2003 yılında itirbaren 4 ileri otomatik şanzıman seçeneği eklenmiştir. Ayrıca 5 ileri manuel vites şanzıman seçenekleri arasındadır. Fabia 1 motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.2 Benzinli : Çok güçlü bir motor değildir. 1.2 litre hacimli bu motor 54 beygir ve 106 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : En çok tutulan benzinli motor seçeneğidir. 75 beygir ve 126 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça seri bir motor olup LPG ile tam uyumludur. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 TDI : Volkswagen ve Skoda’nın ortak kullandığı çok sağlam bir dizel motordur. 75 beygir ve 195 Nm tork güç üretmektedir. 3 silindirli bir motordur.

Skoda Fabia Sedan

Skoda Fabia 1 (2001-2007) Kullanıcı Yorumu

Şehir içinde genelde işe gelip gitmek için bir otomobil ararken, kaliteli bir araba olduğunu bildiğim için 2004 model bir Skoda Fabia aldım ve 6 yıl boyunca kullandım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Koltuklarında sert sünger mevcut. Ancak öyle ezilme ve çökme gibi şeyler olmuyor. Fabia 1’in iç genişliği idare eder, ön tarafta oturanlar için bir sıkıntı yok ancak arka diz mesafesi çok dar. Ayrıca tavanı içe doğru kavisli olduğundan arka koltuğa 3 kişi oturduğunda kenarlarda oturanları rahatsız ediyor. Hatchback kasalarının bagajı geniş değil, bu sebeple bagaja ihtiyacınız varsa sedan olanını tercih etmenizi tavsiye ederim. 1.4 benzinli motorunun performansı idare eder. Şehir içi ara hızlanmalarda tek kullanıyorsanız seri. Ancak arabada 4 kişi varsa ve klimada açıksa motor gücü Fabia’nın kasasını çekmekte zorlanıyor.  Defalarca uzun yola çıktım ve bir sorun yaşamadım. Uzun yolda 120 – 130 ile giderken bir şey yok ancak daha yüksek hızlarda yolda gezinmeye başlıyor. Yol tutuşu öyle çok üstün sayılmaz. Yan rüzgarlardan biraz etkileniyor. Ayrıca motor ve yol sesini hafiften içeriye alıyor ama çok rahatsız edici seviyelerde değil. Klimasına ne yaparsam yapıyım öyle buz gibi soğutmadı. Sanıyorum güçsüz bir kompresör kullanılmış.

Skoda Fabia I İçi

Skoda Fabia 1 (2001-2007) Alınır Mı?

Evet öyle çok kaliteli olduğu söylenemez. Zaten bu segment ucuz arabaların bulunduğu bir sınıftır. Bu sebeple sadece Fabia’dan değil, bu sınıftaki tüm arabalardan öyle çok fazla bir şey beklemeyin. Yedek parçaları hem kolay bulunuyor hem de ucuz. Zaten Volkswagen Polo ile aynı parçalar kullanıldığından bolca mevcuttur. İkinci el piyasası bir Polo kadar olmasa da elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir. Almadan önce her arabada olduğu gibi temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermelisiniz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu