Renault Safrane Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un E segmenti otomobili olan Safrane nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Safrane inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, 90’lı yıllarda E segmentinde de otomobiller üretiyordu. Safrane bu modellerden bir tanesi olarak karşımızı çıkıyordu. Renault Safrane modelinden sonra bu üst sınıfta bir daha otomobil üretimi yapmamıştır. Safrane ülkemizde  1993 – 2000 yılları arasında satılmış lüks sınıfta bir otomobildir.

Renault Safrane Nasıl Bir Araba?

E segmenti lüks bir otomobil olan Safrane, gerçekten dönemine göre en donanımlı araçlardan bir tanesiydi. RT ve RXT donanım paketleriyle satılmıştır. Öyle dolu dolu bir arabadır ki o zamanlar Safrane’da olan özellikleri çoğu insan ilk defa görüyordu. “ABS, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, dijital klima, hız sabitleyici, torpido soğutma, yol bilgisayarı, konuşan paket, elektrikli aynalar ve camlar gibi özelliklere sahipti. Safrane’da kullanılan motorların bir çoğu başka markalardan alınmıştı. Şimdi motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

2.0 16V (Volvo Motor) : Bu motor Volvo tarafından üretilmiş ve Renault Safrane’da kullanılmıştır. 4 silindirli olan bu motor 136 beygir ve 182 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. En çok tutulan motor seçeneğidir. Yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 13, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir.

2.1 TD : Turbo dizel teknolojisinin ilk örneklerinden bir tanesi olan motordur. 88 beygir ve 184 Nm tork güç üretmektedir. Çok az sayıda satılmıştır. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.7 litre yakıt tüketimi vardır.

İlginizi çekebilir : ” Renault 21 Concorde Nasıl Bir Araba?

2.2. Benzinli : 4 silindirli bir motordur. 137 beygir ve 190 Nm tork güç üretmektedir. Çok fazla tutulmamıştır. Şehir içi 14, şehir dışı 8.5 litre yakıt tüketimi vardır.

2.2 TD : Yine turbo dizel motorların ilk öncüllerinden olan bir motordur. 113 beygir ve 250 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

2.5 20V (Volvo Motor) : 5 silindirli olan bu motor Volvo’dan alınmış gayet performanslı ve sağlam bir motordur. 165 beygir ve 211 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 15, şehir dışında 8.8 litre yakıt tüketmektedir.

3.0 V6 (PSA Motor) : Bu motor ise PSA grubundan yani Peugeot – Citroen grubunun ürettiği motordur. Renault anlaşma sonucunda Safrane’de bu motoru kullanmıştır. 6 silindirli olan bu motor 167 beygir ve 235 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 17, şehir dışında 10 litre yakıt tüketmektedir.

Renault Safrane Kullanıcı Yorumu

Elimde çok fazla para yokken bende Tofaş veya Reno 9 gibi arabalara binmemek için bir Renault Safrane aldım ve 6 ay kadar kullandım. İlk olarak anlatmaya içinden başlayalım. İçerisinde kullanılan her malzeme çok kalitelidir. Ön göğüs, kapı kolları ve içi gibi yerlerde yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Donanımına zaten diyecek bulamıyorum. 90’lı yıllarda üretilmiş bir arabada bugün bile pek çok arabada olmayan özellik vardı. Arka diz mesafesi çok geniştir. Tam bir makam arabası havası var. Ayrıca çok konforlu bir otomobildir. İçerisinde asla motor sesi gibi şeyler duymazsınız. Yolda giderken ne yol, ne rüzgar ne de motor sesini içeriye almaz. 2.0 litrelik motorunun performansı güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan iyi iş çıkartır. Uzun yol ve yüksek hızlarda ise gayet iyi yol tutuşu vardır. Virajlarda öyle arkasını kolay kolay savurmaz. Ayrıca hızlandıkça yola yapışan bir otomobildir. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabilir.

Renault Safrane İçinden Bir Görüntü. Ne Kadar Kaliteli Olduğu Görülüyor.

Renault Safrane Alınır Mı?

Evet çok donanımlı ve lüks bir otomobil olduğu şüphe götürmez. Ancak ne kadar çok özellik o kadar çok arıza demek. Sürekli bir donanımı arıza çıkartıyor. Bir yerini yaptırıyorsunuz gelirken başka bir yeri bozuluyor. Yürütme maliyeti çok yüksek bir araba. Yedek parçalarını bulmakta tam bir ölüm. Mesela arka stop farını bulana kadar neler çekmiştim. Bulduğumda da dünyanın parasını istemişlerdi. İkinci eli çok zayıftır öyle kolay kolay satılacak bir araba değildir. Yine eğer illa alacaksanız mutlaka temiz kullanılmış ve ustalar tarafından çok kurcalanmamış bir tanesini almaya özen gösterin. Ya değilse sanayi ile ev arasında kullanmak zorunda kalırsınız.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Renault Safrane gerçekten kaliteli malzeme ile üretilmiş bir otomobil. Motoru ve kliması çok güçlü. Volvo ortaklığı ile üretilmiş araç. Aracı kullanırken gemi kullanıyor hissine kapılabilirsiniz. İnternette dönen muhabbetlerin aksine zamanında bakım yapıldığı ve eksiklerini giderdiğiniz takdirde uzun zaman sorunsuz ve masrafsız kullanılacak araçtır. Diğer markalar dökülürken Safrane aslanlar gibi yoldadır. 2022 model araçlarda bile olmayan konfor ve donanım mevcut. Safrane Türkiye’de değeri anlaşılamayan ama satın almak için birbirini çiğneyecek insanların olduğundan hiç şüphem olmadığı nadir markalardan. Renault şimdiki sümbüller, taliant’lar meganeler clio gibi kıytırık araçların arasında böyle bir araçta üretmiş hayret!

  2. Sekiz yıldır Safrane kullanıyorum. Motoru, İveco 2.5 turbo dizel. Daha önce Wolksvagen Bora kullandım. Ne Wolksvagen Bora, ne de Renault’un diğer modelleri, Safrane ile asla karşılaştırılamaz. Safrane bambaşka bir araç ve çok özel bir araç. Sağlamlığı, güçlü oluşu, yol tutuşu, sürücüye verdiği güven, ses geçirmezliği ve daha bir çok özelliği tartışılmaz. Yedek parça temini, hiç te zor değil. Ankara’da “Akbay Renault” isimli bir yedek parça şirketi var, 24 saat içinde adresinize ulaştırıyor. Ayrıca “Renault Safrane Yedek Parça Temini” isimli bir internet sitesi var. Bu siteden de istediğiniz parçayı bulabilirsiniz, 24 saat içinde adresinize ulaştırıyor. Safrane …. keşke yeniden üretilse !! Kıymetini, kullananlar bilir ancak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu