Rover 216 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İngiliz otomobil üreticisi Rover’ın c segmenti otomobili olan 216 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Rover 216 inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İngiliz markası deyince insanın aklına kaliteli otomobiller geliyor. Peki ya Rover öyle mi? Şimdi buna göz atacağız. Rover 90’lı ve 2000’li yılların başında Türkiye’de de satış yapmış bir markadır. Zaten 2005 yılında iflas ederek tüm otomobil üretimini sonlandırmıştır. 216 ise 1995 ve 1999 yılları arasında üretilip satılmış bir modeldir.

Rover 216 Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil Rover 216, tasarım ve donanım olarak bakıldığında fiyatına göre çok iyi gibi görünen bir otomobildir. Coupe, Cabrio ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri bulunmaktadır. Rover 216 Si en çok tutulan modelidir. Donanım olarak “klima, hdirolik direksiyon, sunroof, otomatik camlar ve aynalar” gibi özellikler bulunmaktadır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır.

216’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak 1.6 litre hacimli motoru 111 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile güzel bir işçilikle uyumlu olan 216, şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketiyor.

Rover 216 Kullanıcı Yorumu

İnternette hakkında çok fazla bir bilgi bulunmayan 216’yı ben 1 yıl boyunca kullandım. İlk olarak size güzel ve artı yönlerini anlatıyım. Tasarım olarak bu paralara alabileceğiniz en iyi otomobildir. Ayrıca bir Tofaş parasına çok daha donanımlı bir otomobil sahibi oluyorsunuz. İçerisinde kaliteli malzeme kullanılmıştır. Öyle kolay kolay çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Koltuklarında kullanılan sünger kalitesi güzeldir. İçerisi oldukça geniştir ve arka diz mesafesi yeterli seviyededir. Motoru çok sessiz çalışır ve arabanın içine motor sesi gelmez. Yol tutuşu da fiyatına göre çok başarılıdır. Frenleri güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabilir.

Ancak bir de diğer tarafı var ki insanı canından bezdiriyor. Adamlar 216’ya nasıl bir motor yaptılarsa artık sürekli motor ölüyor. Ben 1 yıl içinde iki defa motor yedim. Motoru yaptırıyorsunuz şanzımandan bir şey çıkıyor. Tam her şeyi yaptırdım artık ne kaldı diyorsunuz bu sefer başka bir şey çıkıyor. Gerçekten baş belası diyordum artık bu arabaya. Sanayiden eve gelirken yine bozuluyordu. Alırken çok temizini almaya özen göstermeme rağmen benim başıma bunlar geldi. Zaten ilk yaptırdığımda ve sorunu kalmadığında bir daha arıza açmasın diye garaja kilitleyip satılığa çıkartmıştım.

Rover 216 Alınır Mı?

Evet buraya kadar yazdıklarımı okuduysanız alıp almamak konusunda ikilemde kalmışsınızdır. Belki benim aracım hor kullanılmıştı ama Roverların genelde sorunlu bir araba olduğu kabul edilir. Parça bulmak konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Zaten her parçası her yerde bolca mevcut. Ancak hararete çok meyilli bir soğutma sistemi var. Her yaz mutlaka conta yakıyor. Tüm bunlara bakınca neden bu kadar ucuz bir otomobil olduğu ortaya çıkıyor. Yine de mutlaka alacağım diyorsanız çok temiz olanını almanızı tavsiye ederim.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Aman ha aman almayın aman ha aman ben 20 bin liraya 216 si aldım 2 yıl önce artık kafayı yedim sanayiden çıkmadım 15 bin lira masraf ettim komple fırınlı boya döşeme sıfır sürekli sanayi conta motor piston yatak biyel kolu saplama conta sipariş vere vere tükentim yapamıyorlar ustası yok her hafta motor kilitliyordu conta su yağa yap suya karışıyor yarım motor aldım 10 gün sonra gene sanayi gittim hurdaya 4 bin liraya verdim kurtuldum hahooooo rover hahooo anam bacım olsun hahoooo eşşeğe binerim rovere binmem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu