Toyota Starlet Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın ülkemizde kısa bir süre satılan modeli olan Starlet nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Starlet inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Toyota dünyanın en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Ülkemizde de bir hayli fazla satılmaktadır. Ancak bazı modelleri hiç başarılı olamamıştır. Starlet bu modellerden bir tanesidir. Ülkemizde 1997 yılının sonlarında satılmaya başlamıştır. Daha çok 1998 modellerine rastlamanız en çok bu yılda satılmış olmasından kaynaklanmaktadır. 1999 yılının başlarında ise satıştan kaldırılarak yerini Toyota Yaris modeline bırakmıştır.,

Toyota Starlet Nasıl Bir Araba?

B segmenti 5 kapılı hatchback bir otomobil olan starlet’in en büyük rakipleri Ford Fiesta, Citroen Saxo ve Peugeot 106 modelleridir. Ancak Starlet tüm bu saydığımız modellerden çok daha kaliteli bir otomobil olarak karşımıza çıkmaktadır. Starlet’te 5 ileri manuel ve 3 ileri otomatik şanzıman seçenekleri bulunmaktadır. Otomatik şanzımanı vites geçişlerini hissetirse de taş gibi sağlamdır. Starlet XLİ ve Sİ donanım paketleriyle satılmıştır. XLİ en full paketi olup “hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar ve klima” gibi temel özelliklere sahiptir.

İlginizi çekebilir : ” Efsane Kasa Toyota Corolla Nasıl Bir Araba

Motor teknik özelliklerine bakacak olursak; 4 silindirli motor 75 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. Bir çok otomobil otoritesi tarafından ölümsüz motor olarak adlandırılmaktadır. Bakımları zamanında yapıldığı sürece asla arıza vermez ve milyon kilometre bile gidebilir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Toyota Starlet Arkadan Görünüşü

Toyota Starlet Kullanıcı Yorumu

Elimde az olan paramla kaliteli ve sorunsuz bir şehir içi otomobili arıyordum. Ayrıca bu otomobili arada sırada eşimde kullanacaktı. Bu yüzden Toyota kalitesine güvenerek 1998 model bir starlet aldım ve 3yıl boyunca kullandım. Öncelikle aracın içinden anlatmaya başlayacak olursak öyle çok kaliteli malzemeler kullanılmamıştır. Ön göğüs ve kapı içlerinde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Dışarıdan her ne kadar küçük bir otomobil gibi görünse de içi çok geniştir. Arka diz mesafesi oldukça geniştir. Motor performansı idare eder. Kasasının hafif olması sebebiyle ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Örneğin bir yokuşta durdunuz kalkarken gitmem demez. İçerisinde her şey mekanik olarak kontrol edildiği için arıza yapacak bir elektrik donanımı yok. Çok defa uzun yola çıktım ve bagaj hacminin küçük olması dışında bir sorun yaşamadım. Yol tutuşu çok iyi sayılmaz. Virajlara girerken dikkatli olmakta fayda var çünkü arkasını kolay savurabiliyor. Ayrıca 130 km/s hızın üstüne çıktığı zaman yan rüzgarlardan etkileniyor. Bu arabayı alacaksanız mutlaka sınırlarınızı bilmelisiniz. Ancak dediğim gibi şehir içinde kullanımlar için çok idealdir. Park sorunu asla yaşamazsınız. Altı yerden yüksek olduğu için köy yollarına bile rahatlıkla girer.

Toyota Starlet İçi

Toyota Starlet Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızda Toyota Starlet yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Evet ben hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım bu zamana kadar. Gayet kolay bulunabiliyor. Zaten motor parçaları daha başka toyota araçları ile uyumlu. Kaporta ve plastik gibi aksesuar aksamları bulunuyor ama biraz pahalı. İkinci el piyasası çok güçlü değildir. Öyle hemen satılacak araçlardan değildir. Temiz kullanılmış bir tanesi alınabilir diye düşünüyorum.

Kaynak: otobilgisi.com

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu