Fiat Uno 60 S Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İtalyan markası olan Fiat’ın, İtalya’da ürettiği Uno modeli 60 S nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Uno 60 S inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat, belki de Türkiye’de en çok yatırımı olan otomobil markasıdır. Hatta Tofaş fabrikalarında Fiat’ın otomobilleri üretilmektedir. Uno’da bunlardan birisidir. Ancak Uno 60 S Türkiye’de hiçbir zaman üretilmemiştir. Bunun yerine İtalya fabrikasında üretilmiştir. Ülkemizde 1991 yılında satışına başlanmış ve 1995 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ancak Uno satışları 2000’li yıllara kadar devam etmiştir.

Fiat Uno 60 S Nasıl Bir Araba?

B segmenti 5 kapılı bir hatchback otomobildir. Türkiye’de çok fazla tutulmayan bir modeldir. Türkiye’de üretilen Fiat 70 S ile birbirine benzemesi dışında hiçbir ortak yönü yoktur. Donanım olarak bir şey beklemeyin. En azından direksiyonu hidrolik olabilirdi diye düşünüyorum. Uno 60 S’te 1.1 litre hacimli 57 beygir ve 87 Nm tork güç üreten motor kullanılmıştır. 4 silindirli olan bu motor şehir içinde 7.6, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketmektedir. 5 ileri manuel şanzıman ile satılmıştır.

Fiat Uno 60 S Kullanıcı Yorumu

Uno tasarım olarak hoşuma gidiyordu. Bu sebeple 1995 model bir Uno 60 s aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kalitesiz malzeme kullanılmıştır. Ayrıca ön göğsü çatlama yapıyor. el freninin olduğu yerde direk taban halısı var. Ortaya bir konsol konulsaydı çok iyi olur. Vites kolu inşaat demiri gibi önünüzde duruyor. Motor performansı çok iyi değildir. Özellikle LPG’de çok fazla bayılıyor. Arabada 3 kişi varken bir yokuş çıkmaya çalışırsanız en sağdan gidersiniz çünkü çekmiyor. Ancak benzinde biraz daha seri bir motoru var. Şehir içinde ara hızlanmalarda hantal kalıyor. Özellikle ivmelenmesi çok zor oluyor. Genelde düşük vites yüksek devir kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Yol tutuşu iyi değildir, özellikle virajlarda çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Arkasını hemen savurmaya çok meyilli. Frenleri çok güçlü değildir. Kısa mesafede durmaz, ayrıca kızaklamaya çok meyillidir. Onu 60 s’in kronik sorunları distribütör, marş dinamosu ve gaz rölesinin sürekli arıza çıkartmasıdır.

Fiat Uno 60 S İçi

Fiat Uno 60 S Alınır Mı?

Evet Uno’nun parçaları kolay bulunuyor ve ucuz. Ancak bu 60 S için geçerli değil. Kaporta parçalarını bile bir çoğu birbirine uymuyor. Ayrıca motor, yürüyen ve mekanik aksam parçaları da farklı Bu sebeple hem zor bulunuyor hem de pahalı parçaları var. İkinci eli çok güçlü değildir. Sürekli elektriksel sorunlar çıkartıyor. Eğer çok temiz bir tanesini uygun fiyata almıyorsanız bence uzak durun derim.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu