Audi 100 Serisi Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Audi’nin 80’li yıllarda ve 90’ların başında E segmentinde lüks otomobili olan 100 serisi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Audi 100 serisi inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alman markası olan Audi,80’li ve 90’lı yıllarda ülkemizde şimdiki kadar bilinmiyordu. Ancak o zamanlar şimdikine göre daha kaliteli otomobiller üretiyordu. 100 serisi de günümüzde Audi A8 ne ise o zamanda oydu. Gerçekten gemi gibi bir otomobildi. Türkiye’de 1982 – 1994 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi çekebilir :  ” Audi 80 serisi Nasıl Araba

Audi 100 Serisi Nasıl Bir Araba?

Lüks sınıfta yer alan bu otomobil, zamanında ülkemizde pek çok yönetici tarafından makam arabası olarak kullanılmıştır. Zamanına göre gerçekten çok ileri bir motor teknolojisi ve donanıma sahiptir. Örneğin benim sahibi olduğum 94 model Audi 100’de “ABS, klima, hidrolik direksiyon, hız sabitleyici, ahşap kaplama göğüs, arka koltuk havalandırma ızgarası ve arka çakmaklık girişi, elektrikli dört cam ve aynalar” gibi pek çok özellik bulunmaktadır.

Kaputunun altında 2.0 litre hacimli 115 beygir ve 160 Nm tork güç üreten bir motor vardır. Şehir içinde 13, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak bir 100 serisi alacaksanız bana göre 2.3 litrelik 5 silindirli olanını almanızı tavsiye ederim. Ayrıca şanzıman olarak 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik vites seçenekleri vardır.

1. Nesil Audi 100 Serisi

Audi 100 Serisi Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar para varken ben Alman otomobillerini merak duyduğum için 1994 model bir Audi 100 aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Öncelikle iyi yönlerinden bahsedeyim. İçi bir salon gibi geniştir. Arka koltuklarında 3 yetişkin rahat rahat yolculuk yapabilir. Ön tarafının genişliği de çok güzeldir. Arka diz mesafesi çok uzundur ve asla uzun boylu birisinin bile dizleri koltuk arkasına sıkışmaz. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde deri benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Ayrıca torpido ortasından ahşap şerit kaplama geçmektedir. Motor performansı öyle çok şey beklemeyin. Kasası ağır olduğu için gaza basınca yokuş yukarı çıkarken hemen ivmelenemiyor. Şehir içinde çok atik bir araba değil. Onun dışında kötü bir yanı yoktur. Konfor olarak ondan daha iyisi günümüzde bile çok zor bulunur. Motor ve yol sesini asla içeriye almaz. Uzun yolda harika konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor. Frenleri gayet güçlüdür ve insana güven verir. Öyle kolay kolay kızaklayan bir fren sistemi yoktur. Yol tutuşu çok üstündür, ve virajlara günümüzde bile çoğu arabanın giremediği yüksek hızlarda girebilir.

Audi 100 Alınır Mı?

Evet yukarıda hep iyi yönlerinden bahsettim. Ancak bu arabanın bu kadar ucuz olmasının sebebi yedek parçalarının çok pahalı olmasıdır. Ayrıca yedek parçaları çok zor bulunuyor. Çok defa hurdacılara gitmek zorunda kaldım. Elektrik aksamı artık eskidiği için sürekli olarak bir arıza veriyor. Sanayide ustalar bu arabaya bakmak istemiyorlar. İkinci el piyasası ise çok zayıftır. Ben satılığa koyduğumda artık öldü fiyatına zor vermiştim. Tüm bunları göz önünde bulundurarak eğer bir Audi 100 alacaksanız mutlaka temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin. Ya değil çok baş ağrıtır ve paranız gider.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu