Proton 415 GLSi Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un ülkemizde en çok satılan modeli olan 415 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton 415 GLSi inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Proton 1960’lı yıllarda Malezya devletinin desteği ile yerli bir otomobil üretmek amacıyla kurulur. Ancak mevcut otomobil markaları çok fazla yol almışlardı ve Proton daha yeni başlayacaktı. Bu sebeple sıfırdan Ar-ge çalışması yapmak yerine dünya devi markalardan destek almaya başladı. Bunlar Fransız Citroen, Japon Toyota ve Mitsubishi markalarıydı.

1988 – 1991 yılları arasında üretilen Mitsubishi Lancer çok sağlam ve kaliteli bir arabaydı. Bu başarının üstünden yürümek isteyen Proton, Lancer’in platformunu satın alarak yeni modeli olan 415’i üretmeye başladı. İlk olarak 1993 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde satışına 1998 yılında başlamıştır. 1999 yılında ise satıştan kaldırılmıştır. Ancak 415’in bu kadar çok satılmasının sebebi Jetpa Holding’in reklamını çok yapmasıdır.

Proton 415 GLSi Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan 415’in hatchback ve sedan kasa tipleri bulunmaktadır. Mitsubishi Lancer 4 ile ortak malzemeler kullanılarak üretilmiştir. Hatta bazı ülkelerde Mitsubishi markası altında satılmışlığı bile vardır. Oldukça sağlam bir arabadır. 3 ve 4 ileri otomatik şanzıman seçeneklerinin yanı sıra 5 ileri manuel viteslisi de vardır. “ABS, sürücü hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar” gibi temel donanımlara sahiptir.

Türkiye’de satılanlarında yine Mitsubishi tarafından üretilen 1.5 litrelik motor bulunmaktadır. Bu motor 90 beygir ve 124 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 11, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Proton 415
Proton 415

Proton 415 GLSi Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş şahin alacak kadar param varken ben çok az bir para ekleyerek Proton 415 aldım ve 4 sene boyunca kullandım. İlk aldığımda insanlar bu arabanın yedek parçasını bulamazsın, elinde kalır son sahibi olursun gibi laflar ediyorlardı. Ancak ben paramla alabileceğim en iyi ve en sorunsuz arabayı almak için uğraşıyordum ve kimseye aldırmadan 1999 model bir Proton 415 aldım.

Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak, tam bir Japon otomobil karakterini yansıtıyor. İçerisinde her şey mekanik olarak kontrol ediliyor. Öyle arıza yapacak çok fazla bir elektronik donanımı yoktur. İç genişliği güzeldir. Ön koltukları kendime göre ayarladığım zaman arka diz mesafesi bana yeterli seviyede kalıyordu. 4 kişilik bir aile için gayet ideal bir iç mekan genişliğine sahiptir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmıştır. Ancak öyle çatlama ve solma olmuyor. Motoru çok sessizdir.

Çalıştığını arabanın içinden kolay kolay duymazsınız. Performans olarak idare eder ama çok fazla bir beklentiniz olmasın.  Özellikle yokuşlarda ivmelenmesi biraz zaman alıyor. Uzun yolda gayet güzel bir yol tutuşu vardır. Zaten altı yere yakın olduğu için yola oturur. Aynı fiyata satılan tüm otomobiller içerisinde en iyi yol tutuşa sahip araçlardandır. Ben ortalam 150 km/s hız ile rahatlıkla gidip geliyordum ve bir sorun yaşamıyordum. Ancak 3 bin devirden sonra motor sesini içeriye biraz alıyor. Ayrıca asfalt sesi de hafiften geliyor. Frenleri Japon araçlarında olduğu gibi çok güçlüdür ve kısa mesafede 415’i durdurabilir.

Proton 415 GLSi Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Evet ben Ankara’da her parçasını rahatlıkla bulabiliyordum. Kesinlikle parça sıkıntısı bulunmuyor ve pahalı değil. İkinci el piyasasına hızlı değil derler ama ben 1 hafta içerisinde satmıştım. Proton 415’in sadık bir binici kitlesi var. Temiz kullanılmış bir tanesi sorun çıkartmaz ve uzun yıllar binilebilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Merhaba Metin Bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı sizlere. Yedek parça bulma konusunda önerebileceğiniz bir dükkan veya mağaza var mıdır acaba ? 415 GLSİ bir araç satın aldım. Parça lazım olursa nerelere bakmamı önerirsiniz ve şu konuda Protona dikkat edin diyebileceğiniz bir nokta var mıdır ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu