Audi 80 Seri Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Audi’nin bir dönem ürettiği en lüks otomobillerden bir tanesi olan 80 serisi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Audi 80 serisi inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Audi’nin orta-üst sınıfta yer alan otomobilidir. Özellikle 80’li yıllarda ülkemizde satılan en lüks otomobillerden bir tanesiydi. Audi 80 aslında 1966 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde satışı 1982 yılında B2 kasa ile başlamıştır. Daha sonra B3 ve B4 kasalar satılmıştır. 1996 yılında yerini Audi A4 modeline bırakmıştır.

Audi 80 Serisi Nasıl Bir Araba?

Gerçekten zamanına göre çok kaliteli bir otomobildir. B2 kasalarında donanım olarak bir şey yokken, B3 kasa ile birlikte  hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar gibi özellikler eklenmiştir. B4 kasa ile birlikte ise hız sabitleyici, sunroof, ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı gibi donanımlar gelmiştir. Quattro adı altında dört çekerli versiyonları da mevcuttur. Audi 80 genelde 5 ileri manuel vitesle satılmış olsa çok sayıda otomatik viteslisi de satılmıştır. Pek çok motor seçeneği ile satılmıştır. Motorlar teknik özelliklerine şöyle kısaca bakacak olursak;

1.6 benzinli : Çok fazla tutulmamış bir motordur. Bunun sebebi güçsüz olması ve arabanın kasasına güçsüz gelmesidir. 75 beygir güç üreten bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 D : Eski kara dizel diye tabir edilen motordur. Hatta Türk halkının dizel motoru bir otomobilde gördüğü ilk örneklerinden bir tanesi sayılabilir. Turbosuz olduğu için çok performanssızdır. 54 beygir ve 100 Nm tork güç üretmektedir. Kara duman atmasıyla meşhurdur.

1.6 TD : Turbo dizel teknolojisinin kullanılmaya başladığı ilk motorlardan bir tanesidir. 80 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

Audi 80 serisinin ayrıca 1.8 S (88 beygir) 1.8 E Quattro (112 beygir), 1.9 TDI (90 beygir), 2.0 (113 beygir) motor seçenekleri de bulunmaktadır.

Audi 80 Arka ve Yandan Görünüşü

Audi 80 Serisi Kullanıcı Yorumu

Elimde şöyle temiz bir Tofaş alacak kadar param varken ben aynı parayla daha kaliteli bir otomobil alabilmek için 1994 model bir Audi 80 aldım ve 2 sene boyunca kullandım. Bir defa kesinlikle çok kaliteli bir otomobil olduğunun altını çiziyim. İçerisinin genişliği harika şekildedir. Arka diz mesafesi çok uzundur. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi üst düzeydir. Göğüste falan öyle çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Motor performansı çok iyi sayılmasa da idare eder seviyededir. Gaza basınca ivmelenmesi biraz yavaş kalıyor. Uzun yolda ise yüksek hızlarda giderken bile güven hissini kaybetmiyor. Tank gibi arabada olduğunuzu hissediyorsunuz. Yol tutuşu gerçekten başarılıdır ve kolay kolay savurmaz. Frenleri çok güçlüdür ve kısa mesafede durabilir. Kliması öyle güçlüdür ki arabanın içini buz gibi yapar.

Audi 80 Alınır Mı?

Evet çok kaliteli bir otomobil ama birde bunun görünmeyen tarafı var. Artık eskidiği için çok fazla arıza veriyor. Ayrıca sanayide ustalar bu arabalarla ilgilenmeyi çok istemiyorlar. Yedek parçaları bulunuyor ama pahalı. İkinci el piyasası ise çok yavaş. Bence sanayiye ayıracak bütçeniz yoksa kendinize macera aramayın derim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu