Alfa Romeo 164 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo 164 nasıl bir araba konusu üzerinde konuşacağız. Alfa Romeo’nun E segmenti lüks otomobil sınıfındaki modeli olan 164 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo 164 Nasıl Araba

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo‘nun lüks sınıftaki otomobili olan 164, aslında 1988 ile 1998 yılları arasında üretilmesine rağmen ülkemizde satılmamıştır. Alfa Romeo tarafından sadece sipariş üstüne Türkiye’ye getirilmiştir. Zaten ülkemizde bir kaç tane vardır.

Alfa Romeo 164 Nasıl Bir Araba?

Lüks sınıftaki bir otomobildir. 90’lı yıllarda üretilmesine rağmen oldukça donanımlı ve teknolojik bir arabadır. ABS, dijital klima, dört cam otomatiği, gelişmiş gösterge paneli, arka ve ön kol dayama gibi özellikleri vardır.

Sedan kasa olarak üretilen 164’ün 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur. Ülkemize gelen Alfa Romeo 164’lerde 2.0 Twin Spark motorlar bulunmaktadır. Bu motor 144 ve 187 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 13, şehir dışında 8 litre yakıt tüketimi vardır.

Alfa Romeo 164 Arkadan Görünüşü
Alfa Romeo 164 Arkadan Görünüşü

164 Kullanıcı Yorumu

Bunlardan bir tanesiyle bu hafta sonu biraz zaman geçirdim. İlk olarak 164’ün içine oturduğumda çok kaliteli olduğunu hemen anladım. Kullanılan her malzeme en iyisidir. Dijital klimasını görünce o zamanlar böyle bir teknoloji varmıymış diye içimden geçirdim.

E segmenti olduğu için oldukça geniş iç hacmine sahiptir. Keşke ülkemizde biraz daha fazla tutulsaydı da bu arabadan alsaydık diye düşündüm.

Motor performansı güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda yokuşlarda ivmelenmede gayet güzel performans sergiliyor. Frenleri çok güçlü ve arabanın o koca cüssesini kısa süre içerisinde durdurabiliyor. Yol tutuşu da üstün bir otomobil olmuş. Virajlarda arkasını kolay kolay savurmuyor.

Alfa Romeo 164 İçi
Alfa Romeo 164 İçi

Alfa Romeo 164 Alınır Mı?

Bu arabalardan bir tanesini alacaksanız yedek parçasını da düşünmek zorundasınız. Motor aksamının parçalarını bir şekilde bulabilirsiniz. Çünkü diğer Fiat ve Alfa Romeo modellerinde de aynı motor vardır.

Ancak bir kaporta veya aksesuar aksam parçalarından bir tanesine ihtiyacınız olursa Türkiye’de bulmanız imkansıza yakın. Hobi amaçlı ve özel merakınız varsa alabilirsiniz. Ancak günlük rutin kullanım için size faydasından çok zararı bulunacaktır. Çünkü çok elektronik ve elektronik aksamı artık eskidi.

Alfa Romeo 164 Dijital Kliması
Aracın Dijital Kliması

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu