Aston Martin Cygnet Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Süper otomobil markası olan Aston Martin’in Cygnet modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Aston Martin Cygnet incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Aston Martin genelde iri cüsseli otomobiller üretmesiyle bilinen bir markadır. Ancak Cygnet, Smart kadar küçük bir kasası olan otomobildir. İlk olarak 2011 yılında üretilmeye başlamış ve 2013 yılında üretimden kaldırılmıştır. Daha sonra 2018 yılında 2. nesil yani yeni kasası piyasaya sürülmüş ve günümüzde halen daha üretilip satılmaktadır. Ülkemizde yok denecek kadar azdır. Özel sipariş ile getirtilebilmektedir.

Aston Martin Cygnet Nasıl Bir Araba?

Cygnet, Toyota iQ platformunda üretilmiş bir otomobildir. Zaten tasarım olarak baktığınız zaman birbirine çok benzeyen iki modeldir. Cygnet, dünyanın en küçük ve en güçlü arabasıdır. Yani bu kadar küçük bir otomobile neden bu kadar güçlü bir motor koyarlar anlamıyorum. Kaputunun altında 8 silindirli motor bulunuyor. Bu V8 motor 430 beygir ve 490 Nm tork güç üretiyor. 0-100 hızlanması ise sadece 4 saniye.

Aston Martin Cygnet Kullanıcı Yorumu

Gerçekten çok farklı bir otomobildir. Ancak kalite olarak Aston Martin’in o alışıldık lüksünden biraz uzakta. Motor performansı ise harika. Gaza yüklendiğinizde tansiyonunuzu düşerek kadar “G” kuvvetine maruz bırakıyor. Bir kaç saniyede 100 km hıza çıkıyor. Eğer bunlardan bir tane kullanıyorsanız ayağınızın altındaki gaza çok narin davranmanız lazım. Çünkü bir anda fırlayıp gidiyor. Vites geçişleri çok hızlı ve sarsıntısız.  Motorundan sonra en öne çıkan özelliği yol tutuşu. Bu kadar küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen muhteşem bir yol tutuşu var. Bu bir otomobilden çok yarış arabası bende. İnternette 300 km/s hıza hiç zorlanmadan çıktığı videoları var. Cygnet’in Recaro koltukları ise gayet sportif bir hava katıyor.

Aston Martin Cygnet Alınır Mı?

Eğer farklı bir otomobil sahibi olmak istiyorsanız alabilirsiniz. Ancak yolda görenler bunun Aston Martin değil, bildiğiniz kadın arabası olduğunu sanıyorlar. Güçsüz motoru var gibi görünüyor ama içi öyle değil. Parasına göre bence değmez.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu