Toyota Cressida 2.0 GLX Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın d segmentinde otomobili olan Cressida nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Cressida inceleme, kullanıcı yorumu ve test sürüşüne yer vereceğiz.

Toyota Dünya’nın en büyük otomobil üreticisi olarak yıllardır liderliği elinde tutmaktadır. Asya pazarı için farklı, Avrupa için farklı, Amerika için farklı otomobiller üretmektedir. Amerika’da büyük bir güçlü arabalar daha çok tercih edildiği için oraya göre üretmektedir. Cressida aslında Amerikan pazarı hedeflenerek üretilmiş ancak 1991 – 1992 yıllarında Türkiye’de de satılmıştır.

Toyota Cressida Nasıl Bir Araba?

Cressida sedan kasa tipine orta-üst sınıf bir otomobildir. Oldukça konforlu bir araba olarak karşımıza çıkmaktadır. Hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği, sunroof, elektrikli aynalar, klima, ayarlanabilir direksiyon, dijital saat gibi özelliklere sahiptir. Kapı içlerinde ve kapı döşemelerinde kadife kumaş kullanılmıştır. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Kaputunun altında Toyota’nın uzun yıllardır kullandığı ancak teknolojisi 80’li yılların başında kalan 105 beygir ve 155 Nm tork güç üreten karbüratörlü motor bulunmaktadır. LPG ile uyumlu olan bu motor şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

Toyota Cressida Kullanıcı Yorumu

Elimdeki azıcık parayla ben alabileceğim en donanımlı arabayı almak istiyordum. İnternette gezerken Toyota Cressida ile karşılaştım. Aslında hakkında pek bir bilgi yoktu ama ben Toyota kalitesine güvenerek 1991 model bir tanesi aldım. Öncelikle içinden başlayacak olursak, çok geniş ve rahat koltukları vardır. İçine oturduğunuzda yayla gibi geniş olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Arka diz mesafesi çok uzundur. Ayrıca geniş arka koltukları nedeniyle 3 yetişkin rahat rahat oturabilir. Motor performansı fena sayılmaz ama kasası ağır olduğu için çok bir şey beklemeyin. Araba yüklüyse ve birde klima açıksa yokuş çıkarken hantal kalıyor. Onun dışında parasına göre dört dörtlük bir araba. Çok defa uzun yola çıktım ve bir sorunla karşılaşmadım. Hatta bir keresinde son hızı ne olacak diye otobanda bastığımda 200’ü gördü. Yol tutuşumu yine model yılına göre çok iyidir. Motor ve rüzgar sesini içine biraz alıyor. Tabi bunda yılların verdiği yorgunlukta var. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor. Ayrıca frenleri insana güven veriyor. Klimasında artık nasıl bir kompresör kullanıldıysa arabanın içini kavurucu yaz sıcaklarında buz gibi yapıyor. Dediğim gibi bu paralara alabileceğiniz en iyi arabalardan bir tanesidir.

Toyota Cressida Alınır Mı?

Evet bende sizin gibi Toyota Cressida’nın yedek parçaları bulunuyor mu diye kendi kendime soruyordum. Parçalarını bulmakta hiç bir sıkıntı yok. Zaten motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları bazı Toyota modelleri ile uyumlu. Sadece ne aradığınızı bilin. Ancak kaporta ve aksesuar aksam parçaları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Ben mesela geri geri gelirken stop farını kırdım hiç bir yerde bulamadım. Bende gidip stop farı döktürmek zorunda kaldım. İkinci el piyasası çok zayıftır. Ancak bir Tofaş parasına çok daha kalitelisine sahip olmuş oluyorsunuz. Bana göre büyükşehirlerde oturanlar alabilir diye düşünüyorum. Zaten yedek parça konusunda artık Dünya globalleşti en fazla biraz beklersiniz o olur.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Yedek parçası küçükşehirlerde çok zor bulunuyor eğer Büyükşehirde yaşıyorsanız Büyükşehirde Çok rahat bulabilirsiniz(:

  2. Yedek parçası küçükşehirlerde çok zor bulunuyor eğer Büyükşehirde yaşıyorsanız Büyükşehirde Çok rahat bulabilirsiniz(:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu