Citroen C3 Picasso Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in aile otomobili olan C3 Picasso nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrınca Citroen C3 Picasso inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen, dünyanın en garip otomobillerini üreten markalardan bir tanesidir. Özellikle araçlarında farklı tasarımlar ile dikkat çekmektedir. C3 aslında b segmenti bir model olmasına rağmen C3 Picasso C segmenti hatta MPV sınıfında bir arabadır. 2008 yılında Paris Otomobil Fuarında tanıtıldıktan sonra tüm dünya ile birlikte 2009 yılında ülkemizde de satışa sunulmuştur. 2014 yılında ise satışı durdurulmuştur.

Citroen C3 Picasso Nasıl Bir Araba?

Benimde 6 yıl kullandığım bir araba olan C3 Picasso’dan çok memnundum. Otomobil olarak geçmesine rağmen boyutları ve iç hacmi MPV gibi bir arabadır. SX, X ve Confort donanım paketleriyle satılmıştır. Özellik olarak “ABS, klima, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrik destekli direksiyon, elektrikli aynalar, hız sabitleyici, cam tavan ve gündüz ledleri” gibi özellikleri bulunmaktadır. Şanzıman olarak 6 ileri robotize yarı otomatik vites ile 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : VTi teknolojisinin kullanıldığı motordur. 95 beygir ve 136 Nm tork güç üretmektedir. Çok fazla tutulmamıştır. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 8.4, şehir dışında 5.1 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 HDi : En çok tutulan motor seçeneğidir. Dünyanın en sessiz dizel motorlarından bir tanesidir. 92 beygir ve 230 Nm tork güç üretmektedir. Euro 5 normlarında dizel motor şehir içinde 4.7, şehir dışında 3.7 litre yakıt tüketmektedir.

Citroen C3 Picasso Kullanıcı Yorumu

2013 yılında sıfır olarak alıp 6 yıl kullandım bu arabadan. Almamın sebebi ikiz çocuklarımın olmasıydı. Bu sebeple plazada daha görür görmez içinin genişliği beni kendisine çekmişti. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursa, ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde çok kaliteli malzeme yoktur. Bildiğiniz sert plastik bulunmaktadır. Koltuklarının süngeri biraz serttir. Gösterge paneli sürünün önünde değil, göğüsün ortasında yer almaktadır. İç genişliği ise muhteşemdir. Arka tarafa iki bebek koltuğu ortaya da bir yetişkin sığabiliyor. Ayrıca arka koltuk diz mesafesi oldukça geniştir. Bagajı genişlemesine çok büyük olmasa da yüksekliği iyi olduğundan baya bir eşya alabiliyor. Ayrıca koltukları yatırırsanız kocaman bir bagaj hacmi oluyor. 1.4 dizel motorunun performansı güzeldir. Ara hızlanmalarda falan güzel ivmelenir. Özellikle düz yolda giderken hiç ses çıkartmaz. Binenler bazen benzinli mi bu diye sorarlardı. Altı yerden yüksek olduğu için benim gibi bir ayağı köyde olanlar için kullanışlıdır. Tavanı gayet yüksektir ve ferah bir iç mekanı vardır. Ön camı büyük olduğu için görüş mesafesi iyidir. Süspansiyonları biraz sert olduğundan çukurlardan geçişlerde hissettirir. Yol tutuşu ortalama seviyededir.

Citroen C3 Picasso Alınır Mı?

Benim gibi aile arabası olarak kullanacaksanız gayet güzel ve tam bir fiyat performans aracıdır. Yedek parça sıkıntısı asla yok. Ancak satarken ikinci eli çok güçlü olmadığı için zorlanabilirsiniz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu