Fren Lambaları Sürekli Yanıyor? Neden Hep Yanar?

Aracınızın frenine basmamanıza rağmen fren lambaları sürekli yanıyorsa bunun sebebi nedir? Fren lambalarının sürekli yanması ne gibi sorunlara yol açar?

Aracınızın fren pedalına bastığınızda arka stop farlarında parlak kırmızı lambalar yanar. Ayrıca genelde ortada 3. bir stop lambası vardır ve o da frene bastığınızı gösterir. Ancak fren pedalından ayağınızı çektiğinizde fren lambalarının sönmesi gerekir. Eğer fren lambaları pedala basmasanız bile yanıyorsa bunu iki sebebi olabilir. Nedenlerine geçmeden önce bunun ne gibi sorunlar doğuracağına bakalım.

Siz trafikte ilerlerken arkanızdaki sürücüler fren yaptığınızı lambalara bakarak anlarlar ve hızlarını azaltırlar. Eğer fren lambalarınız çalışmazsa arkanızdan gelen adam frene bastığınızı anlamaz ve size arkadan çarpabilir. Ayrıca fren lambaları sürekli yanıyorsa aracınızın beyni sizin fren yaptığınızı düşünür. Bu durumda hız sabitleyici çalışmaz hale gelecektir. Neyse lafı daha fazla uzatmadan neden olduğunu açıklayalım.

1- Fren Müşürü (Şalteri) Arızası :  Fren lambalarının sürekli yanmasının sebebi fren müşürü denilen bu sensördir. Fren müşürünün yeri, fren pedalının hemen üstünde yer alır. Siz frene bastığınızda üstündeki düğme yukarı doğru kalkar ve sinyal gönderir. Eğer fren müşürü yerinden çıkarsa veya arızalanırsa aracınızda stop farları sürekli olarak yanacaktır. Eski tip araçlarda sadece lambaları yakmakla görevli iken, yeni nesil araçlarda pek çok donanım bu sensörden veri aldığı için aracınızın bazı donanımları çalışmaz hale gelir. Bu arızanın yüzde 99 sebebi fren müşürü arızasıdır.

İlginizi çekebilir :  ” Fren Müşürü Nedir ve Değişimi Ne Kadar Fiyat

2- Fren Lamba Kablolarında Kısa Devre Olması : Fren müşüründen lambalara doğru uzanan kabloda bir kısa devre, kopukluk veya soyulma gibi şeyler varsa şase yapmasına neden olur. Sonuç olarak aracınızın fren lambalarının sürekli yanmasına neden olabilir. Bu çok olası değildir ama yine de bir ihtimaldir.

Fren Lambalarının Sürekli Yanması Ne Kadar Ciddi?

Bu konuyla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Aracımın fren müşürü yerinden çıkmış ve gece yolda ilerlerken virajda bir anda arkamda beliren kadın boş yolda fren yaptığımı düşünmüş. O da bana çarpacağını düşünerek direksiyonu kırdı ve yandaki duvara çarptı. Çok şükür bir yaralanma veya ölüm olmadı ama kadının arabası hasar gördü. Yardım için indiğimde bana neden boş yolda fren yapıyorsun dedi. Arabama baktığımda fren lambaları hala yanıyordu. Bende arızayı fark etmediğim için kendimi suçlu hissettim ve kadının hasarını karşıladım. Bu sebeple fren lambalarınız sürekli yanıyorsa can kaybına bile neden olabilecek kazalara sebep olabilirsiniz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu