Motor Soğutma Suyu Nedir? Neden Eksilir?

Radyatör suyu & motor soğutma suyu ekleme süreçleri hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

Motor soğutma suyu pek çok araba kullanıcısının aşina olmadığı bir kavram. Araçların en temel parçasını motorlar oluşturur. Motorun sağladığı mekanik enerji ile araçlar hareket edebilmektedir.  Otomobillerde motor soğutma belirli yöntemler ile çalışmaktadır.

Soğutma sisteminin işlevi motoru verimli ısıya en kısa zamanda yükseltmek ve motorun tam gücünde çalışma sıcaklığında kalmasını sağlamaktır.

motor sogutma suyu
Motor Soğutma Suyu

Motor soğutma suyu aracın tüm yıl boyunca sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlayan öneme sahiptir. Dolayısı ile araç motorun ürettiği fazla ısıdan korunmuş olur. Susuz çalışan bir motor zamanla araca ciddi zararlar verebilmektedir. Motorun en doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlayan su bunun dışında motor içerisindeki kir, pas ve diğer atıkların oluşturacağı zararları önler.

Motor suyu motor sistemine bağlantılı aracın önemli işlevlerinden biridir. Motor suyu soğuk havalarda bile motor sıcaklığını en doğru seviyede tutar ve bunun dışında motorun sağlığı açısından önemli sorumluluklar yüklenir.

Motor soğutma suyu nedir?

Motor soğutma suyu nedir sorusunun cevabını öncelikle suyun yapısını açıklayarak verebiliriz. Motor soğutma suyu saf su ile antifriz karışımından elde edilmektedir. Yani genellikle antifriz olarak bilinmektedir. Motor soğutma suyunun en önemli görevleri motorun soğuktan donmasını önlemek ve aracın hararet yapmaması için ısısını dengede tutmaktır.

Motor çalışma sıcaklığına ulaşmadan gerekli gücü sağlamaz. Motorun çalışması sırasında pistonlar ve silindir kapağı gibi önemli parçalar da ısıyı emer. Motorun bu parçaları eğer çok ısınırsa yanabilir. Bazı durumlarda onarılamaz sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle motor suyu motorun en verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Motor soğutma suyu ekleme

Motor soğutma suyu ekleme sorusu genellikle tüm araç kullanıcılarının merak ettiği ve az çok bildiği bir konudur. Motor soğutma suyu araç kaputunun açıldığı zaman sağ tarafta kalan sarı şişe görünümlü alana konulmaktadır. Öncelikle motor suyu eklenirken motorun asla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer motor sıcak ise şişe kapağı asla açılmamalıdır.

Özellikle hararet durumunda motor aşırı ısınabilir. Ya da uzun yolculuklardan sonra da ısınma durumu olabilir. Bu gibi durumlarda su eklenmesi için öncelikle motorun belirli bir süre soğuması beklenmelidir. Sıcaklık gittikten sonra motor suyu minimum ve maksimum değer çizgileri arasında eklenmelidir.

Doğru ve verimli motor soğutma suyu %50 saf su %50 antifriz karışımından elde edilmektedir. Bu şekilde olduğuna emin olduğunuz motor suyunu şişeye ekledikten sonra kapağı sıkıca kapatıp etrafını temizleyerek işlemi bitirebilirsiniz. Motor suyu ekleme işlemi dikkat gerektirse de kullanıcıların da yapabileceği işlemler arasındadır.  Ancak su eklemek yerine suyun tamamen değişmesi gerekiyor ise mutlaka profesyonel birinden destek alınmalıdır.

motor suyu ekleme
Motor Suyu Kontrolü

Radyatör suyu nedir?

Radyatör suyu nedir sorusuna gelecek olursak öncelikle radyatör motorun aşırı derecede ısınmasını önleyen petekli bir soğutma aracıdır. Motorun soğutma suyunu depo eder. Yani motor soğutma suyu ve radyatör suyu aynı şeydir. Radyatör bakımı için kireçli su kullanımından kaçınılmalıdır. Kireçli su ve çeşme suyundaki mineraller radyatör peteklerinin hızla tıkanmasına neden olur.

Böylece motor kanallarındaki su boruları da tıkanacak ve motorun ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Bu nedenle antifriz ve saf su kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir. Soğutma suyunun tamamen değiştirilmesi süresi bir yıldır. Radyatör kapağının paslanma olasılığına karşı sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Araçların en önemli parçası olan motorların düzenli bakımları maliyet açısından da büyük önem taşımaktadır. İhmallerden kaynaklı motor arızaları geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. Bu da cüzi miktar ücret ile halledebileceğiniz küçük sorunlardan ziyade oldukça maliyetli bir onarım işlemine dönüşebilir.

Motor suyu ekleme konusunda bilgili değilseniz muhakkak profesyonel servislerden yardım almanız gerekir. Motor sıcaklığı belli seviyeye düşmeden açılan şişe kapağından basınçlı olarak sıcak su fışkıracaktır. Bu da hem kendi sağlığınız hem de aracın sağlığı açısından büyük tehlike arz edebilir.

Motor Suyu Neden Eksilir?

Motor suyu eksilmesi arıza faktörlerine göre değişiklik gösterebilir. Motor suyu eksilmesindeki en önemli etken kaçak olmasıdır. Öncelikle hangi alandan kaçak olduğu tespit edilmelidir. Araç suyunun eksilmesi durumunda servise gitmek daha mantıklı olacaktır.

Suyun eksilmesi basit bir sorun değildir. Motor suyu eksildikçe contalar zarar görür ve eksilen su motor yağına karışarak ciddi sorunlar oluşturabilir. Genellikle su sızdırma nedenleri, radyatör kapağının yanması, boru bağlantılarının gevşemesi ya da borularda delik ve çatlak oluşmasından kaynaklanır. Su eksiltme durumu ile karşılaşıldığında daha büyük sorunları önlemek adına profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu