Eksantrik Mili Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motorun en önemli parçalarından bir tanesi olan eksantrik mili fiyatı ne kadar? Eksantrik mili değişim ücreti ne kadardır? Tüm bilgiler bu yazımızda.

Eksantrik Mili Değişimi son derece önemli. Zira eksantrik mili motorun en önemli parçalarından biri. Peki fiyatı ne kadar? Eksantrik mili değişim ücreti ne kadardır? Eksantrik mili değişim işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için eksantrik mili değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motoru pek çok hareketli parçanın bir uyum halinde çalışmasıyla verimli ve ekonomik bir şekilde işler. Motorda pek çok mil bulunmasına rağmen özellikle iki tanesi hayati önem taşımaktadır. Bunlar krank mili ve eksantrik milidir. Eğer bu millerden herhangi birisi çalışmasını doğru şekilde yapmazsa aracınızın motor sağlığı ciddi derecede bozulacaktır.

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Şimdi değişim fiyatı hakkında bilgi vermeden önce ne işe yaradığına bakalım ki ne kadar önemli bir parça olduğunu anlayalım. Motor içerisinde patlama meydana geldikten sonra pistonlar yukarı aşağı hareket eder. Bu sayede krank milini çevirir.

Krank mili çıkışında bulunan dişliye bağlı olan bir kayış yardımıyla eksantrik mili döndürülür. Bu kayışa triger kayışı veya zinciri adı verilir. Eksantrik milinin görevi üst kapak yani silindir kapağında bulunan emme ve egzoz subaplarını açıp kapatmaktır.

Eksantrik mili çıkıntılı düz bir metal çubuktur. Ömrü genelde bir motorun ömrü kadar uzundur. Külbütör kapağı içerisinde yağ ile yağlanır ve bu sayede sürtünmeye bağlı aşınmasının önüne geçilmiş olur. Eksantrik mili arızası belirtileri şunlardır;

  • Rölantide dalgalanma
  • Araç performansında düşme
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun aşırı sesli çalışması
  • Motorda patlamalar meydana gelmesi
  • Arabanın çalışmaması
  • Subap eğilmesi
  • Piston biyel kollarının eğilmesi
  • Hava filtresinin patlaması
Olarak gösterilebilir. Eksantrik mili arızası belirtileri çok fazla görmezden gelinirse aracınızın motorunu öldürebilirsiniz. Kısaca motor yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü zamanlama bozulacağı için subaplar piston kafalarına çarpacak. Sonuç olarak motorun içindeki hemen her parça zarar görecektir.

Eksantrik Mili Ne Kadara Değişir?

Dizel ve benzinli motorların eksantrik milleri arasında fiyat farkı vardır. Ortalama bir marka için benzinli motorlar için eksantrik mili fiyatları sıfır olarak 1.000 ile 10.000 lira arasında değişmektedir. Bu sebeple araç sahipleri çıkma olarak almak isterler.

Çıkma eksantrik mili fiyatları ise 750 ile 5.000 lira arasındadır. Aracınız dizel ise fiyatların üstüne 750 ile 1.500 lira arasında koyun. Eksantrik mili değişimi zor ve uzun süren bir işlemdir. Üst kapak sökülür ardından subaplar, subap lastikler ve gaydı gibi parçalarda değişir.

Ayrıca yeni mil takıldıktan sonra kapağın taşlanması gerekecektir. Tüm bu işlemleri için işçilik ücreti olarak 5-7 bin lirayı gözden çıkartmalısınız. Kısaca bir otomobilin eksantrik milinin değiştirmek parçası en ucuz araba için 4.000 lira, biraz daha pahalı ve yeni otomobiller için 20.000 liraya kadar çıkacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu