Debriyaj Bilyası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Manuel şanzımana sahip otomobillerde debriyaj bilyası bulunmaktadır. Peki ya debriyaj bilyası ne kadara değişir? Debriyaj bilyası fiyatı ne kadar? Debriyaj bilyası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Manuel vitesli araçlarda bulunan debiryaj bilyasının görevi, sürücü debryaj pedalına bastığında anlık olarak motor ile şanzıman arasındaki bağlantıyı kesmesidir. Bu sayede sürücü vites değişimlerini yapabilir. Debriyaj bilyası sürekli olarak baskı altında çalıştığı için zamanla arıza yapabilir. Bu da vites geçişlerinde zorlanmaya, cartlamaya neden olabilir. Debriyaj bilyası tamamen bozulursa aracınızı vitese takamayacağınız için yolda kalabilirsiniz. Bu sebeple aracınızda bu parça arıza yaparsa mutlaka hemen sorunu çözdürmeniz gerekmektedir. Debriyaj bilyası tamir edilemeyen bir parçadır. Bu sebeple arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir.

Debriyaj Bilyası Değişimi Maliyeti

Debriyaj bilyasını değiştirmek için şanzımanın sökülmesi gerekmektedir. Aslında baskı balata değiştirirken, bu bilyanında değiştirilmesi sizin açınızdan daha ekonomik olacaktır. Ortalama bir otomobilin debriyaj bilyası fiyatı 200 – 300 lira arasında bir paradır. Ancak aracın kalitesi arttıkça bilya fiyatı da 1.000 liraya kadar çıkabilir. Ustanız ise bilya değişimi için 400 – 500 lira bir işçilik ücreti alacaktır. Kısaca debriyaj bilyasını değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için ortalama 800 – 1000 lira arasında bir para tutacaktır.

Debriyaj sistemi aracınızın yürüyen kısmıyla doğrudan etkileşimli bir sistemdir. Eğer debriyaj sisteminde bir arıza meydana gelirse ve siz bunu tamir ettirmezseniz çok daha pahalı sorunlara neden olabilir. Debriyaj bilyasının arızasının en büyük belirtisi debriyaja basınca uğultu sesinin gelmesidir. Ayrıca vites geçişlerinde zorlanma ve vites değiştirirken ses gelmesi diğer başlıca belirtilerindendir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu