Yağ Pompası Zinciri Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Adını pek duymadığınız bu parçanın çok önemli bir görevi vardır. Peki ya yağ pompası zinciri ne işe yarar? Yağ pompası zinciri değişimi ne kadar tutar? Yağ pompası zinciri fiyatı ve değişimi için işçilik ücreti ne kadar? Kısaca yağ pompası zincirinin değiştirilmesi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunun doğru çalışabilmesi için sürekli olarak yağlanmaya ihtiyacı vardır. Bu yağ bir basınçla motor silindirlerine gönderilir ve motorun sürtünme nedeniyle aşınması en aza indirgenmiş olur. Motor yağının diğer bir görevi ise motoru soğutmaktadır. Bu yüzden aracın motoru çalışırken mutlaka bir yağ olması gerekir. Zaten aracınızın motorunda yağlama kesilirse kısa süre içerisinde motor ölecek ve yatak saracaktır.

İşte motorun yağlanması için karterden aldığı yağı sürekli motorun içerisine bir basınç altında gönderen parçaya yağ pompası adı verilir. Yağ pompası motor çalıştığı süre boyunca sürekli olarak çalışan bir çeşit devirdaim pompasıdır. Gücünü direk krank milinden alan yağ pompası değiştirmek oldukça maliyetli bir iştir. Aracınızın yağ pompasını değiştirirken mutlaka yağ pompası zincirini de değiştirmelisiniz. Çünkü değiştirilmeyen zincir kopabilir ve yağ pompasının çalışmamasına neden olur.

Yağ pompası arızasının ilk belirtisi otomobilinizin gösterge panelinde yağ lambasının yanması olacaktır. Motor çalışmasına rağmen yağ lambası yanıyorsa aracınızın yağlama sisteminde bir sorun olduğu meydana gelir. Zaten yağ pompası çalışmıyorsa bir kaç dakika içinde aracınız yağsız kalıp motor saracaktır. Yağ pompasının çalışmamasının diğer bir sebebi de pompanın hareket etmek için gücünü aldığı yağ pompası zincirinden alır. Eğer yağ pompası zinciri koparsa başınız büyük belada demektedir.

Yağ Pompası Zinciri Değişimi Ne Kadar Tutar?

Yağ pompası zinciri genelde aracınızın pompası ile birlikte değişir. Aslında çok uzun ömürlü bir parçadır. Hatta arabanın kullanımı boyunca bir sorun çıkartmaz. Ancak koparsa aracınızın hemen sağa çekin ve bir çekici yardımıyla servise götürün. Yağ pompası zincirinin değişimi uzun ve işçilik isteyen bir işlemdir. En az 1 gün sürecektir. Yağ pompası zinciri fiyatları 200 ile 350 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız bu zincirin değişimi için 300 ile 500 lira arasında bir işçilik ücreti isteyecektir. Kısaca yağ pompası zincirini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için en az 600 lira ile 2000 lira arasında değişecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu