Marş Motoru (Dinamosu) Değişimi ve Tamiri Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı otomobillerde bulunan marş motoru çok önemli parçadır. Arıza yaptığı zaman genelde tamir edilmesi tercih edilir. Peki ya marş dinamosu tamiri ne kadar tutar? Marş dinamosu değişimi fiyatı ne kadardır? Marş dinamosu fiyatları ve değişimi için işçilik ücreti ne kadar? Kısaca marş dinamosu tamiri ve değişiminin 2022 yılı  için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunu çalıştırmak için marşa bastığınız anda motora ilk hareketini vermek için bir güç gereklidir. İşte burada devreye marş motoru girer ve motora ilk krank hareketini verdirmeye yarar. Marş dinamosu olarakta bilinen bu parça gücünü direk akünden alır ve motor çalıştıktan sonra devreden çıkar. Çünkü artık motor kendi kendine çalışabilir hale gelmiştir.

Otomobilin motoru çalıştıktan sonra kontak bir miktar aşağıya iner. İşte bu inme marş dinamosunun devreden çıkmasına yardımcı olur. Eğer kontak anahtarı takılı kalırsa marş dinamosu sürekli olarak çalışır ve kısa zaman içinde arıza yapar. Çünkü içerisinde bulunan marş dinamosu kömürü yanar. Ayrıca marş dinamosundan yanık kokusu ve duman gelmesine de neden olacaktır.

Marş dinamosunun arızasının diğer bir sebebi ise kömürünün bitmesidir. Elektrikli bir bobin olan motorda bakır teller bir kömürler etrafında dönerler. Kömür bittiği zaman motor kranklamayacaktır. Ayrıca dinamonun kendisi yanabilir ve yine arıza vermesine sebep olabilir. Sürücüler bu gibi durumlarda marş dinamosunu değiştirmeyi veya tamir ettirme yolunu seçerler. Çünkü arıza yaptığı zaman aracınızı artık çalıştıramayacaksınız. Kontağı çevirdiğinizde tık diye bir ses geliyor ancak marş basmıyorsa bilin ki marş dinamosu arızalı demektir. Dinamoya bir demirle bir kaç defa hafifçe vurup tekrar çalıştırmayı denerseniz başarılı olma ihtimaliniz var. Ancak bunu sadece bir kaç defa yapabileceğinizden marş dinamosunu değiştirmeniz veya tamir ettirmeniz gerekecektir.

Marş Dinamosu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar?

Marş dinamosunun tamiri ve değişimi oto elektrikçilerde yapılmaktadır. Ustanız öncelikle dinamonun arızasını tespit eder. Marş dinamosunun kömür değiştirme fiyatı 500 lira civarında bir para tutmaktadır. Buna sökme ve takma işçilik ücreti de dahildir. Ancak marş dinamosu değiştirilecekse biraz daha pahalıdır. Bugün parçası en ucuz olarak bildiğimiz Tofaş’ın bile marş motoru fiyatı 1500 liradan başlamaktadır. Marka ve modele göre 5 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Kısaca marş motorunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için işçilik ücreti dahil 1800 ile 5500 lira arasında fiyat para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu