El Freni Kolu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüzdeki otomobillerde el freni kolu yerine artık bir düğme var. Ancak eski ve ucuz otomobillerde hala el freni kolu kullanılmaktadır. Peki ya el freni kolu ne kadara değişir? El freni tabancası fiyatı ne kadar? En freni değiştirme işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için el freni değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Park freni olarak bilinen el freni, her otomobilde mutlaka bulunması gereken standart bir donanımdır. Günümüzdeki otomobillerin bazılarında bulunmazlar. Çünkü artık bu işlem bir düğmeye basarak veya araba bunu kendi otomatik olarak gerçekleştirir. Ancak ucuz ve eski araçlarda el freni bulunmaktadır. El freninin görevi, araba park halindeyken hareket etmesini engellemek için frenleri sıkarak öyle kalmasını sağlamaktır.

El freni çekildiği anda bir halat gerilir ve balataları sıkar. Böylelikle araba sürekli olarak fren yapar halde kalır. El freni üstünde bulunan bir düğme yardımıyla mandal açılır ve cırcır aşağı kayar. Sonuç olarak el freni serbest bırakılmış olur.

El frenli kolu veya diğer adıyla el freni tabancası kırılabilir, cırcırı sıyırabilir veya üstündeki düğme kırılabilir. Tüm bunlardan herhangi birisi bile meydana geldiği zaman el freni kolunu değiştirmeniz gerekecektir. El freninin çalışmaması çok büyük zararlara neden olabilir. Örneğin aracınız yokuş aşağı kendi kendine kayıp bir yere çarpabilir. Veya kaymasın diye arabayı viteste bırakırsanız, sabaha kadar şanzıman üzerinde sürekli bir baskı olur ve bu da zamanla şanzımanın arıza yapmasına neden olacaktır. Ayrıca el freni çalışmayan araba kesinlikle muayeneden geçemez. Bunun için aracınızın el freni çalışmıyorsa mutlaka tamir ettirmelisiniz.

El Freni Ne Kadara Değiştirilir?

El freni fiyatları ve değişimi işçilik ücreti arabanın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Çünkü örneğin bir Tofaş’ın el frenini değiştirmekle, bir Peugeot 308’in en frenini değiştirmek aynı işçiliğe mâl olmaz. Yine iki arabanın el freni değişim maliyetleri hakkında bilgi verelim. Tofaş el freni fiyatı 150 lira civarındadır. Ustalarda 150 lira bir işçilik ücreti karşılığında değişimi yapar. Yani Tofaş’ın el frenini değiştirmek 2022 yılı için 300 lira civarında tutacaktır. Ancak bir Peugeot 308 el freni kolu 350 liradır. Değişimi için ise 300 – 500 lira arasında işçilik ücreti istemektedirler. Yani 1.000 liraya kadar bir paraya çıkabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu