Devirdaim Pompası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motor soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan devirdaim pompası ne kadara değişir? Devirdaim pompası değişimi fiyatı ne kadardır? Devirdaim pompası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için devirdaim pompası değişimi maliyeti ne kadar sorusuna cevap arayacağız.

Bir otomobilin motorunda sürekli olarak yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ısınan motor, soğutma sistemi tarafından soğutulur. Su 90 dereceye geldiğinde, radyatöre gönderilir ve soğutularak yeniden motora gider. İşte motorla radyatör arasındaki suyun sirkülasyonunu sağlayan parçaya devirdaim pompası adı verilir.

Devirdaim pompasını bir çeşit santrifüj olarak düşünebilirsiniz. Çalışması için gücünü triger kayışından veya daha başka tahrik kayışlarından alır. Motor çalıştığı süre boyunca çalışan bir parçadır. Çünkü motor ve radyatör içerisinde suyun sabit kalmaması gerekmektedir.

Ancak devirdaim pompası arıza yaptığı zaman aracınızda çok ciddi sorunlar meydana gelmektedir. Arıza yapan devirdaim pompasının belirtileri olarak;

  • Pompadan ses gelmesi (bilyasının dağılması)
  • Hararet yapması
  • Kaloriferin ısıtmaması
  • Radyatör hortumu şişmesi
  • Pompa çevresinden su sızıntısı

gibi belirtiler sayılabilir. Burada gördüğünüz gibi arıza yaptığı zaman bile çok ciddi belirtiler göstermektedir. Eğer pompa tamamen çalışmayı durdurursa aracınız hararet yapacak önce conta yakacak, daha sonra ise motor ölecektir. Bu durumun önüne geçmek için devirdaim pompasını arıza yapmaya başladığında veya belirli bir süre içerisinde değiştirmeniz gerekir. Ayrıca triger kayışı değiştirilirken devirdaim pompası da değiştirilir. Triger seti içerisinde pompada bulunmaktadır.

Devirdaim Pompası Ne Kadara Değişir?

Eğer aracınızın devirdaim pompası arıza yaptığı için değiştirmek zorunda kalırsanız. Bunun için önce parçayı almanız gerekmektedir. Devirdaim pompası fiyatı aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Örneğin Tofaş’ın devirdaim pompası 175 lira iken bir Mercedes’in 2 bin lirayı bulmaktadır. İşçilik ücreti ise en az 150 ortalama 250 lira civarında tutacaktır. Kısaca devirdaim pompasını değiştirmek 2022 yılı için 300 lira ile 2 bin lira arasında değişmektedir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu