Araç Boya Çatlakları, Araç Boya Çatlağı Nasıl Kapatılır?

Aracımızı Çok Dikkatli Kullansak Dahi Araç Boya Çatlakları Oluşur Mu? Araç Boya Çatlağı Nasıl Kapatılır?

Araç boya çatlakları özellikle yeni araç sahiplerinin korkulu rüyası. Günlük hayatımızı kolaylaştıran pek çok unsur mevcut. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki arabalar. Arabalar gideceğimiz mesafeleri kısaltarak bize zaman kazandıran hayatımızın olmazsa olmaz parçaları.

Arabalar da aynı biz insanlar gibi bakıma ve ilgiye muhtaç. Arabamızla ne kadar ilgilenir ve oluşan hasarları ne kadar erken fark edersek, ondan alacağımız verim de o oranda artış gösterir.

Araç Boya Çatlakları
Araç boya çatlakları

Düzenli bakımları ve muayeneleri yapılmayan araçlar diğer araçlara kıyasla çok daha çabuk iş görmez hale geleceklerdir. Çoğu zaman bir araç bir insana ömür boyu arkadaşlık etmek üzere alınır.  Bu sebeple de özenle bakımı yapılarak kullanılmalıdır.

Hepimiz arabalarımıza çok değer veriyoruz ve gözümüz gibi bakıyoruz. Pek çoğumuz düzenli bakımlarını yaptırıyor ve temizliğine dikkat ediyoruz. Ancak ne kadar dikkat edersek edelim bazı ön göremeyeceğimiz sorunlar araçlarımızda kendini gösterebiliyor. Bunlardan bir tanesi de halk arasında macun çatlağı olarak da bilinen araç boya çatlakları.

Araç boya çatlakları her ne kadar dikkat etsek de yaşayabileceğimiz bir problem. Genel olarak aracın tavan kısmında kendini gösterir. En yaygın sebebi ise parçaların sıcaktan genleşmesi olarak bilinir.

Araç Boya Çatlağı Nasıl Kapatılır?

Araç boya çatlağı oldukça sinir bozucu bir sorundur. Özellikle araçların tavanlarında meydana gelen bu problem sizi rahatsız edebilir. Eğer araç boya çatlağı problemi ile karşı karşıyaysanız çözümünün çok basit olduğunu bilmelisiniz.

Araç boya çatlağı kapatmak için izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İlk olarak araç boya çatlağı oluşan bölgeye boya sökücü malzeme kullanılır.
 • Biraz beklemenin ardından ortaya macun bölümü çıkmaktadır
 • Kaporta kısmına zarar vermeyecek şekilde macun oradan kazınır
 • Geride kalan tabaka ise zımpara yardımı ile güzelce temizlenir
 • Yüzeyde macun bittiğinde araç artık kaporta işlemine girer
 • Daha sonra çok az miktarda macun yardımıyla kaporta düzeltilir
 • Bu bölgenin üzerine yeniden ince macun çekilerek kuruması beklenir
 • Daha sonrasında yüzey zımpara yardımı ile pürüzsüz bir hale getirilir
 • Yalnızca su yardımı ile yüzey temizlenir
 • Boyanması gereken bölge dışında kalan yerler maskeleme yöntemiyle kapatılır
 • Astar tabancası kullanılarak boya atılır ve boyanın kuruması beklenir
 • Kurumasının ardından yeniden zımparalanır
 • Sadece su kullanılarak yeniden temizleme işlemi yapılır
 • Yeniden boyama işlemi yapılır ve işlem sona ermiş olur
Araç boya çatlakları
Araç Boya Çatlakları Nasıl Kapatılır

Araç boya çatlağı bu adımlar izlenerek kapatılabilir. Bu işi yaparken iyi bir işçilik istiyorsanız, işi ehline bırakarak profesyonel yardım alabilirsiniz.

Araç Boya Çatlakları Neden Oluşur?

Aracımızda bir sorun meydana geldiği zaman nedenini merak eder ve hemen düzeltmenin yollarına bakarız. Peki, araç boya çatlakları neden oluşur?

Araç boya çatlaklarının bilinen en yaygın nedeni sıcaklardan. Sıcağa çok fazla maruz kalan araç tavanlarında sıcağa bağlı genleşmeler meydana gelir. Ve bunun sonucunda araç boya çatlakları gözlemlenir.

Araç boya çatlaklarının bir diğer sebebi ise kötü işçilik olarak bilinmektedir.  Eğer araçta kötü işçilik varsa bu çok uzun ömürlü olmayacaktır ve kısa süre içerisinde bu şekilde sorunlar ortaya çıkabilir.

Araç Boya Çatlaklarını Giderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araçlarda meydana gelen boya çatlakları hemen giderilmezse kullanıcıyı rahatsız eden problemlerdir. Her ne kadar kolay bir işlem gibi gözükse de uzun ömürlü ve sağlıklı bir çözüm için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler mevcuttur. Araç boya çatlağı giderirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Eğer sorunu gidermeye çalışırken kaporta çizilerse daha büyük bir masraf oluşabilir. Bu sebeple kaportayı çizmemeye özen göstermelisiniz.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise çatlağı gidermeye çalışırken civarında ki boyaların da çatlamasına ya da soyulmasına sebep olmamaktır.
 • Araç boya çatlağı aslında kendinizin de onarabileceği bir problemdir. Ancak güzel işçilik ve uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız işi ustasına bırakmanızda fayda olacaktır.

Araba Boya Çatlakları Arabanın Satış Değerinin Düşmesine Sebep Olur Mu?

Arabamızı aldığımız ilk günden onu yükseltme hayalleri kurarız. Bu nedenle de arabalarımızı satarken değer kaybetmeyecek şekilde kullanmaya da özen gösteririz. Araçlar da meydana gelen bazı hasarlar ne kadar iyi onarılırsa onarılsın arabanın satışı esnasında piyasada ki muadillerinden daha ucuza satılmasına neden olabilir. Bu nedenle de araba kullanıcıları araba boya çatlağı arabanın satış değerinin düşmesine sebep olur mu sorusunu sormaktadır.  

Eğer araba boya çatlağı giderilmezse alıcıya masraf çıkaracağı için satış fiyatını düşüren bir unsur olarak değerlendirilir. Ancak giderilmişse alıcı da bazı soru işaretleri de bırakabilir. Örneğin satıcı aracı kazalı araç kategorisinde değerlendirmek ve daha uygun fiyata satın almak isteyebilir. Bu sorunun cevabı oto ekspertizlerden alındıktan sonra araçta bir kaza olmadığı sonucuna varılırsa arabanın satış değerinde bir düşüş yaşanmayacaktır.

Aracımızı Çok Dikkatli Kullansak Dahi Araç Boya Çatlakları Oluşur Mu?

Araçlarımızda meydana gelen sorunların pek çoğu kaza, dikkatsiz kullanım, düzenli muayene ettirmeme gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelse de her probleme bu gözle bakmak mümkün değildir. Bazen aracımıza çok iyi baksak da problemlerle karşılaşabiliriz. Peki, aracımızı çok dikkatli kullansak dahi araç boya çatlakları oluşur mu? Aracımızı ne kadar iyi kullanırsak kullanalım çok güneşli ve yoğun nemli bölgelerde ikamet ediyorsak araç boya çatlakları ile her an karşılaşmamız mümkün. Ancak kendi aracınız için bu süreci yavaşlatmak istiyorsanız, aracınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyacak malzemeler kullanarak araç boya çatlaklarının oluşmasını en aza indirebilirsiniz.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu