Triger Kayışı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerde bulunan en önemli kayış olan triger kayışı ne kadara değişir? Triger kayışı fiyatı ne kadar? Triger kayışı değişimi işçilik ücreti ne kadar?

Bazı arabalarda triger kayışı bulunurken bazılarında zincir mevcuttur. Ancak özellikle benzinli otomobillerde genellikle kayış triger kullanılmaktadır. Triger kayışı değişimi hakkında bilgi vermeden önce ne işe yaradığı hakkında kısa bir bilgi verelim.

Otomobilin motorunun çalışması için sürekli bir hava yakıt karışımının da yanması gerekir. Motora yakıt enjektörler tarafından sağlanırken hava motorun üst kapağında bulunan emme subapları tarafından gönderilir. Ayrıca hava yakıt karışımı yandıktan sonra ortaya çıkan egzoz gazının motordan uzaklaştırılması için egzoz subapları bulunur. Bu subapların açılıp kapanması birbirinin tam tersidir. Yani hava emildiği sırada egzoz subapları kapalıdır. Egzoz gazı gönderildiği sırada ise emme subapları kapalıdır. Bu subapların zamanlaması için eksantrik mili kullanılır. Bu milin görevi subapların açılma ve kapanma zamanlamasını ayarlamaktır ve motorun silindir kapağında sürekli olarak döner.

Eksantrik mili dönmek için gücünü triger kayışından alır. Krank milinden, eksantrik miline doğru uzanır. Triger kayışının diğer adı zamanlamaya kayışı olarak geçmektedir. Triger kayışı koparsa çoğu otomobilde bu bir facia olur. Çünkü motorun zamanlaması bozulur ve anında stop eder. Siz arabanızı çalıştırmak istediğinizde marşa her bastığınızda subaplar silindir kafalarına yani pistonlara çarpar ve sonuç olarak başka subap eğilmesi olmak üzere aracınızın motoru ölür. Triger kayışı kopan motorun tamiri çok pahalı olduğu için, bu kayışının zamanında değiştirilmesi gerekmektedir. Kayış kullanılan motorlarda değişim periyodu 4 yıl ya da 60 bin kilometrede bir değişimi yapılmalıdır. Triger kayışı çok sağlam bir maddeden yapıldığı için dayanıklıdır ama bir süre sonra kopacaktır. Zaten triger kayışının eskidiğini üstündeki kapağı çıkartarak çatlama olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Çatlama olmasa bile bu süreyi tamamladığı zaman vakit kaybetmeden muhakkak değiştirilmesi gerekmektedir.

Triger Kayışı Ne Kadara Değişir?

Öncelikle triger kayışını değiştirmek ne kadar sürer sorusuna cevap verelim. Bir usta sadece sizin aracınızla uğraşırsa 3-4 saat gibi bir sürede değiştirecektir. Ancak ustalar genelde 1 günlük süre verirler. Triger kayışı değişirken devirdaim pompası ve gergi biyası da değişir. Zaten triger seti dedikleri bu parçaları içermektedir. Triger kayışı değişimi için ustalar araba marka ve modeline göre farklı fiyatlar istemektedir. Şimdi gelin isterseniz 2022 yılı için triger seti fiyatları ve değişimi işçilik ücretlerine marka ve model ayrımı yaparak bakalım.

Triger Kayışı Fiyatları ve Değişimi İşçilik Ücretleri

 • Audi A3 triger seti fiyatı 1.650 lira, işçilik ücreti 1.000 lira
 • Chevrolet Aveo, Cruze, Lacetti triger seti fiyatı 1200 lira, işçilik ücreti 750 lira
 • Citroen C3, C4 triger seti fiyatı 1250 lira, işçilik ücreti 750 lira
 • Fiat Albea, Siena ve Palio triger seti fiyatı 500 lira, değişimi işçilik ücreti 600 lira
 • Fiat Tipo ve Tempra triger fiyatı 550 lira, değişim işçilik ücreti 500 lira
 • Ford Focus 3 triger seti fiyatı 1.500 lira değişim işçilik ücreti 750 lira
 • Ford Focus 1 triger seti fiyatı 800 lira, değişim işçilik ücreti 700 lira
 • Honda Civic triger seti fiyatı 700 lira, değişim işçilik ücreti 700 lira
 • Opel Astra triger seti fiyatı 1.000 lira, değişim işçilik ücreti 750 lira
 • Renault 9 Broadway ve Spring  triger seti fiyatı 230 lira, değişim işçilik ücreti 500 lira
 • Renault Clio triger seti fiyatı 400 lira, değişim işçilik ücreti 500 lira
 • Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal triger seti fiyatı 200 lira, değişim işçilik ücreti 350 lira

Evet gördüğünüz gibi bir kaç marka ve modelin triger kayışı fiyatıları ve değişimi için işçilik ücretlerini gösterdim. Fiyatları 2022 yılı için geçerli olanlardır. Triger kayışı değişimi aksatmaya gelmez. Koptuğu zaman çok daha fazla zararlara neden olacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu