Cam Açma Düğmesi Değişimi Ne Kadar? Tekli, Çiftli ve Dörtlü Düğme Fiyatı ve İşçilik Ücreti

50 yıldan uzun zamandır otomobillerde elektrikli cam kullanılıyor. Peki ya cam açma düğmesi fiyatı ne kadar? Cam açma düğmesi değişimi ne kadar tutar? Cam açma düğmesi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için cam açma düğmesi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yıl 2022 olmasına rağmen günümüzde bile bazı otomobillerde arka camlar çevirmeli olarak üretiliyor. Ancak özellikle lüks araçlarda 1950’li yıllardan itibaren elektrikli camlar kullanılmaya başladı. 1990 yılından sonra ise neredeyse her arabada elektrikli bir motorla kontrol edilen camlar mevcuttur. Elektrikli camları açıp kapatmak için bir düğme bulunur. Sürücü veya yolcu düğmeyi aşağı doğru bastırdığında camlar aşağı iner, yukarı doğru çektiğinde kapanır hale gelir. Özellikle yazın otomobil kullanıcıları sürekli olarak camları açıp kapatırlar. Bu da cam düğmelerinin sürekli çalışmasına neden olur.

Cam açma düğmesinin çalışma prensibi aynı evlerimizde bulunan lambaları açmak gibidir. Açma düğmesi ortada iken aşağı doğru bastırıldığında ters elektrik gönderilir ve motor aşağıya doğru dönmeye başlar. Yukarı kaldırıldığında ise elektrik doğru akıma geçer ve cam motoru yukarı kaldırmaya başlar. Bazı araçlarda ise fasılalı cam açma düğmeleri vardır. Yani düğmeyi en yukarı çektiğinizde cam kapanana kadar kendi çalışır hale gelir. Bu özellik cam açma düğmesinin bir özelliğidir.

Cam açma düğmesi arızasını anlamanın yolu çok basittir. Sürücüler sorunun düğmeden mi cam motorundan mı olduğunu anlamak için uğraş verirler. Cam açma düğmesi arızasının en çok görülen belirtileri arasında;

  1. Camların yukarı aşağı inip kalkmaması
  2. Cam açma düğmesi ışıklarının yanmaması
  3. Kademeli cam açma düğmelerinde düğmeye basmadan kaldırma özelliğinin bozulması

Gibi şeyler gösterilebilir. Sorunun cam açma düğmesi mi motordan mı olduğunu anlamanın en iyi yolu kapı içi döşemelerin sökülerek cam motorlarına elektrik verilmesidir. Motor çalışmasına rağmen düğme işlev görmüyorsa cam açma düğmesi bozuk demektir. Bu durumda değiştirilmesi gerekmektedir. Cam açma düğmesi arızasının en büyük nedeni içindeki tırnağın kırılmasıdır. Çünkü sürekli baskıya maruz kaldığı için zamanla plastik tırnağı kırılır ve çalışmaz hale gelir.

Cam Açma Düğmesi Ne Kadara Değişir?

Cam açma düğmesini değiştirmek aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Tofaş Doğan, Renault 9 veya Lada Vega gibi araçların cam açma düğmesi fiyatları 65 ile 100 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Örneğin Toyota Corolla dörtlü cam açma düğmesi 750 liraya satılmaktadır. Bir Mercedes’in ise 3 bin lira gibi bir rakamlara çıkabilmektedir. Kısaca cam açma düğmesi fiyatı 65 liradan 3 bin liraya kadar çıkabilir. İşçilik ücreti ise 100 ile 500 lira arasında alınır. Bu kadar genişlik olmasının sebebi her otomobilin cam açma düğmesi değişiminin işçilik süresinin farklı olmasıdır. Kısaca bugün en ucuz otomobilin bile cam açma düğmesini değiştirmek 150 ile 3.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu