Adblue Nedir? Ne İşe Yarar? ( 2022 Güncel Bilgiler )

Bu yazımızda sizlerle birlikte adblue nedir, hangi koşullarda kullanılır ve bitince ne olur sorularına yanıt vereceğiz.

Adblue Nedir diye soracak olduğumuzda, ilk önce anlamamız gereken şey; Adblue’nun bir yakıt katkısı ya da daha az yakıt tüketimi sağlayan bir sıvı olmadığıdır. Adblue emisyon değerini düşürmeye yarayan katalizörde görev gören deiyonize su ile yapılan sulu bir üre çözeltisidir.

Adblue Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki cevapla Adblue Nedir artık biliyoruz. Peki  Adblue ne işe yarar? Adblue, Dizel motorların yarattığı hava kirliliğini azaltmak için kullanılır. 90’lı yılların başından bu yana, geleneksel motorlardaki egzoz emisyon standartlarının ana hatları, Avrupa Egzoz Emisyon Standartları ile belirlenmektedir.

Özellikle 2015 yılının başında gelen EURO 6 emisyon standartları, yani 6. emisyon standartlarının düzenlenmesinden sonra, dizel motorların yarattığı hava kirliliğini azaltmak için adblue kullanımına geçildi.

adblue
Adblue Katalizör

Adblue Nasıl Çalışır? Adblue Kullanımı

Egzoz gazları, egzoz manifoldundan geçtikten sonra katalitik konvertör olan CRT sistemine gider, bu süreçte karbonmonoksit gazları karbondioksite dönüşür. Böylece çok zehirli olan karbon monoksit gazları, görece daha az zararlı olan karbon dioksite dönüşerek doğaya salınmakta ve çevre kirliliğinin azaltılması amaçlanmaktadır.

Yine aynı süreçte NO gazları ise NO2’ye dönüşmektedir. Sonrasında SCR sistemi denilen seçici katalitik indirgeme sisteminde bu gazların üzerine adblue püskürtülerek, nitrojen oksitle tepkimeye girmesi sağlanır. Bu tepkime sonucunda nitrojen oksit gazları, zararsız nitrojen ise su buharına dönüşür.

Adblue Bitince Ne Olur?

Adblue bitmeye yakın bir durumda ise, aracınızın gösterge panelinde Adblue ikaz ışığı yanmaya başlar. Bir süre sonra sensörler tarafından tankta azalan adblue sıvısı tespit edilir ve aracınızın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak püskürtülen yakıt miktarını kısıtlar.

Bu aracınızın performansını düşürürken, adblue sisteminde kullanılan katalizör hasar görmeye başlar.

Tam dolu bir adblue tankı ile 15.000km yol kat edebilirsiniz. Buna ek olarak her benzin istasyonunda bulunan adblue sıvısı ile tankınızı tekrar doldurup yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu