Distribütör Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Eski nesil aralarda bulunan distribütör nedir ve ne işe yarar? Distribütör ne kadara değiştirilir?  Distribütör fiyatı ne kadar? Distribütör değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için distribütör değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzdeki otomobillerde ateşleme zamanlanması otomobilin bilgisayarı konumdaki motor kontrol ünitesi (ECU) ve sensörler tarafından ayarlanır. Bilgisayar teknolojisi geliştikçe otomobillerin kullanım şekilleri de sürekli olarak değişiyor. Ancak eski araçlarda bujilerin ateşleme sırası distribütör adı verilen parça tarafından sağlanırdı.

Distribütör Ne İşe Yarar?

Distribütörün görevi eski sistem otomobiller açısından çok önemlidir. Öncelikle ateşleme sırasının ne anlama geldiğini bir açıklayalım. Aracınızın motoru çalışırken pistonların hepsi birden yukarı aşağı hareket etmez. Bir kısmı yukarıdayken diğerleri aşağı taraftadır. En yukarıda olduğu zaman bujiler ateşleme yapar motorun verimli çalışması sağlanır. Bujilerin ne zaman ateşleme yapacağı ise eski nesil araçlarda distribütör tarafından sağlanır. Ateşleme bobininden gelen elektrik voltajı önce distribütöre gider, buradan buji kabloları yardımıyla bujilere dağıtılır.

Aracınızın distribütörü arıza yaptığı zaman ateşlemesi bozulacağından pek çok belirti verir. Distribütör arızası belirtilerine kısaca bakacak olursak;

  • Özellikle düşük devirde motorda titreme
  • Rölanti dalgalanması
  • Motor performansında düşme
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun patlama yapması

gibi şeyler sıralanabilir. Yukarıda saydıklarımızdan birden fazlası aracınızda varsa distribütör arıza yapmış olabilir. Bu durumda değiştirmeniz gerekecektir.

Distribütör Ne Kadara Değişir?

Yazımızın başında dediğimiz gibi distribütör eski model arabalarda bulunan bir parçadır. Hareket etmediği için kolay kolay arıza yapmaz. Ancak suya maruz kalırsa çok çabuk bozulabilir. Motor yıkamak distribütörün hemen arıza yapmasına neden olabilir. Ayrıca distribütör pahalı bir parçadır. bugün piyasada parçası en ucuz olan araba olarak bildiğimiz Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal gibi araçların distribütör fiyatı 1.000 lira civarında bir paraya satılmaktadır. Fiyatlar 2.500 liraya kadar çıkabilir. Değişimi işçilik ücreti ise çok pahalı değildir. Sanayide 200 lira civarında bir işçilik ücreti karşılığında ustanız 1 saat içerisinde distribütörü değiştirecektir. Kısaca 2022 yılı için distribütör değiştirmenin maliyeti 1.200 ile 2.700 lira arasında değişmektedir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu