Radyatör Üst ve Alt Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motor soğutma sisteminin en önemli parçalarından olan radyatör alt ve üst hortumu ne kadara değişir? Radyatör hortumu fiyatı ne kadar? Radyatör hortumu nasıl değiştirilir? Radyatör hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca radyatör hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunda sürekli olarak yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ısınan motorun soğutulması gerekir. İşte burada motor soğutma sistemi devreye girer. Motor sıcaklığı 90 dereceye geldiğinde termostat açılır ve motor içerisinde ısınan su radyatöre gönderilir. Radyatörde soğutulan su tekrardan motora gönderilir ve bu döngü sürekli olarak tekrarlanır.

İşte motor ile radyatör arasında suyu taşıyan borulara radyatör hortumu adı verilir. Radyatör hortumu alt ve üst olmak üzere iki tanedir. Bu hortumlar sürekli olarak sıcak ve soğuğa maruz kaldığı için dayanıklı malzemeden yapılması gerekir. Bu sebeple üreticiler radyatör hortumlarını içinde kevlar teller olan kauçuk malzemelerden yaparlar. Ancak bazı yan sanayi üretimleri dayanıksız malzemeden yaptığı için radyatör hortumu çatlayabilir. Radyatör hortumu içerisinde sürekli basınç olduğu için kelepçe ile radyatör ve motora sabitlenir. Radyatör hortumu genelde bu kelepçelerden patlar ve su sızdırır. Ayrıca üst kapak contası yanması gibi bazı arızalar radyatör içerisinde fazla basınca neden olacağı için hortum patlayabilir. Eğer aracınızın radyatör hortumu yolda giderken patlarsa hortumu değiştirmeniz gerekecektir. Bu sebeple aracınızın hortumlarını mutlaka sürekli kontrol etmelisiniz. Ayrıca radyatör suyu olarak çeşme suyu kullanırsanız kireçli olduğundan dolayı hortumun ömrünü kısaltmış olursunuz. Aracınızın motorunda yaz kış sürekli olarak antifrizli su kullanmanız gerekir. Eskidiğini ve sertleştiğini gördüğünüz hortumları sızıntı olmadan değiştirmeniz gerekmektedir. (Ayrıca bkz: Radyatör hortumu neden şişer?)

Radyatör Hortumu Ne Kadara Değişir?

Aslında radyatör hortumunu kendinizde değiştirebilirsiniz. Ancak bu işin incelikleri vardır. Hortumu değiştikten sonra hava yapacaktır ve havasını almanız gerekecektir. Bu sebeple bir ustadan yardım almanız sizin için faydalı olacaktır. Ortalama bir otomobilin radyatör hortumu 50 ile 100 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca ustanız 50 lira bir işçilik ücreti karşılığında hortumu değiştirecektir. Hortum değişirken motor suyu döküleceği için yeni antifriz kullanmanız gerekecektir. Piyasada kaliteli bir antifriz 100 lira satılmaktadır. Her şey dahil bir radyatör hortumunu değiştirmek 2022 yılı için en fazla  250 lira paraya mal olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu