Araba Radyatör Kaynak Fiyatı Ne Kadar? Radyatör Kaynattırma Ücreti

İçten yanmalı otomobillerde mutlaka bulunan bir parça olan radyatör delindiği zaman ne kadara kaynak yapılır? Radyatör kaynattırma ücreti ne kadardır? Radyatör kaynak fıyatı ne kadar? Bu tür sorulara yanıt arayacağız.

Otomobilinizin yakıt türü ne olursa olsun motor içerisinde bir yanma meydana gelir. Bu yanma çok yüksek sıcaklıklarda gerçekleşmesine rağmen motorun sürekli olarak 90 derece civarında bir sıcaklıkta kalması gerekmektedir. Bunun için motor soğutma sistemi kullanılmaktadır. Soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi ise radyatördür.

Motorda ısınan su radyatöre gelir. Radyatör bakır veya alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu metallerin özelliği sıcağı ve soğuğu çabuk iletmesidir. Radyatörde soğutulan su tekrardan motora gönderilir. Ancak bakır ve alüminyum çok yumuşak bir metal olduğundan zamanla veya hafif bir darbeyle çabucak denilebilir. Radyatör parça olarak pahalı olduğundan araç sahipleri delindiği zaman tamiri yoluna gitmeyi isterler. Delik radyatör tamiri denildiği zaman ilk olarak akla gelen kaynattırmaktır. Eğer delik radyatör tamir edilmezse zamanla delik büyür. Hatta yolda giderken suyun bitmesine ve aracınızın motorunun hararet yapmasına neden olabilir. Eğer aracınız su eksiltiyorsa, akşam park edip bıraktığınızda sabah arabanın altında su birikintisi varsa, kaputun altından daha doğru aracınızın ön tarafından buhar çıkıyorsa aracınızın radyatörü delinmiş olabilir.

Radyatör Ne Kadara Kaynatılır?

Aracınızın radyatöründe delik olup anlamadığını öğrenmenin en iyi yolu söküp içerisine basınçlı hava vermektir. Ustanız ilk olarak radyatörü yerinden söker. Ardından çıkış deliğini kapatıp içine basınçlı hava basar. Radyatörü suya soktuğu zaman nelerinden hava kabarcıkları çıkıyorsa oralardan delinmiş demektir ve kaynatılması gerekir. Ancak her radyatör deliği kaynatılamaz. Özellikle büyük bir delik ise kaynak tutmaz. Bu durumda radyatörü değiştirmekten başka şansınız yoktur. Neyse bir konumuza dönelim. Radyatör kaynak işlemi 1-1.5 saat bir süre alır. Kaynakçı ise sökme, takma ve kaynak ücreti olarak 2022 yılı ortalama 300 lira gibi bir para alacaktır. Ancak bu fiyat deliğin sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Aracınızın radyatöründe en ufak bile bir su sızıntısı varsa mutlaka bunu kesmeye bakın. Çünkü yumuşak metalden yapılan radyatör deliği çok çabuk bir süre içerisinde çok daha fazla büyüyecektir. Kaynak yapılırken ustanızın kaçak var mı diye son kez bir daha test etmesini muhakkak isteyin. Çünkü takıldıktan sonra gözden kaçan ufak delikler yine tehlike yaratmaktadır. Ayrıca şu unutulmamalıdır eğer bir radyatör sürekli olarak deliniyorsa kullanım ömrünü tamamlamış olabilir. Bunun için ikide birde kaynattırmak yerine yenisi almanız daha mantıklı olacaktır.

 Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu