Fren Ana Merkezi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren ana merkezi ya diğer adıyla fren silindiri fiyatı ne kadar? Fren ana merkezi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için fren silindiri değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın hızlanmak kadar yavaşlamaya da ihtiyacı vardır. Bir otomobilin ağırlığının ortalama bir tondan daha ağır olduğunu düşünürsek yüksek hızlarda bile aracı yavaşlatmak için güçlü bir fren sistemine ihtiyaç vardır. 80 yıldan bu yana otomobillerin fren sistemlerinde hidrolik teknolojisinden yararlanılmaktadır. Fren sisteminde sürücünün uyguladığı bir kaç kiloluk baskıyı, tonlarca aracı durdurabilecek güce çıkartmaya yarayan parçalardan bir tanesi de fren ana merkezi diğer adıyla fren silindiridir.

Arızasına geçmeden önce fren silindirinin ne işe yaradığına kısaca bir göz atalım. Siz aracınızı durdurmak için frene bastığınızda hidrolik yağ fren balatalarına baskı uygular. İşte bu basıncı artıran parçanın adı fren merkezidir. Ayrıca frenleme nedeniyle ısınan yağın hacmi azalır. Fren silindiri bu hacim kaybını telafi eder. Diğer bir görevi ise balata eskimesi veya hidrolik kaçağı nedeniyle yağ eksilmişse basıncı daha artırarak aracın frenleme güvenliğini sağlamaktır. Kısaca fren merkezi için, frenleme sisteminin kalbi diyebiliriz.

Arıza yaptığı zaman fren mesafesinin uzaması, fren pedalının alttan kavraması, fren şişmesi ve araba çalıştıktan sonra frenin yumuşamaması gibi belirtiler verir. Ayrıca fren merkezi etrafında yağ kaçağı görüyorsanız artık contalarından kaçırıyor demektir ve değiştirmeniz gerekir. Fren merkezinin yeri westinghouse’nin hemen ucunda yer alır. Ayrıca fren hidrolik yağı deposu da fren merkezinin üstünde bulunur.

Fren Merkezi Ne Kadara Değişir?

Fren ana merkezi çok pahalı bir parça değildir. Araçlarda kullanılan merkez genelde Bosch markadır. Ancak LPR ve Delphi Braxis marka merkezler de bulunmaktadır. Fren merkezi fiyatı 2022 yılı için 150 ile 400 lira arasında değişmektedir. Değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, 1 ile 1.5 saat arasında ustanız kolaylıkla değiştirecektir. Fren merkezi değiştirmenin işçilik ücreti ise 150 liradır. Kısaca fren merkezini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 300 ile 600 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu