Emme Manifoldu Kaçağı Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nedir?

Emme Manifoldu Kaçağı önemli bir sorun. İçten yanmalı motorların hepsinde bulunan emme manifoldu kaçağı nasıl anlaşılır? Emme manifoldu nedir ve ne işe yarar? Emme manifoldu sızıntısı belirtileri nedir? Bütün bu soruların cevabını makalemizde okuyor olacaksınız.

İçten yanmalı motorlarda çalışma için bir hava ve yakıtın birbirine karışması gerekir. Yakıt, enjektörler tarafından motora gönderilirken emilen hava ise bir manifolddan geçerek motora girer. Bu parçaya emme manifoldu adı verilir.

Motor bloğu ile manifold arasında sızdırmazlığı sağlaması için bir conta bulunmaktadır. Eğer manifoldda bir delik yoksa büyük ihtimal contadan sızdırıyor demektir. Conta sızdırdığı zaman bunu hemen fark edeceğiniz belirtiler verecektir. Çünkü motora emilen havanın miktarında muhakkak bir eksiklik olacaktır. Şimdi gelin emme manifoldu sızıntısı belirtilerine bakalım

Emme Manifoldu Kaçağı Belirtileri Nedir?

1- Egzozdan Siyah Duman Çıkması

Emme manifoldunu bir şekilde sızıntı yaptığı zaman motora emilen hava miktarı istenilen düzeyde olmaz. Buna hava/yakıt oranının bozulması adı verilir. Motorda olması gerekenden daha fazla yakıt olması, zengin karışım olarak adlandırılır. Zengin karışımla çalışan motorun en büyük belirtisi ise egzozdan kara duman atmasıdır.

2- Motorda Tekleme

Zengin karışımla çalışan motorun en karakteristik özelliklerinden bir tanesi motor tekleme yapmasıdır. Özellikle rölantide tekleme yapıyorsa bunun sebebi ya ateşleme ya da yakıt/hava karışımının bozulmasıdır. Emme manifoldu sızıntısı motorda teklemelere neden olacaktır.

3- Motor Suyunun Silindir İçine Sızması

Motor soğutma suyu veya diğer adıyla antifrizin, motorun içine girmemesi için emme manifoldu contası sızdırmazlık sağlar. Eğer conta hasar alırsa basınçlı radyatör suyu silindir içine sızabilir. Aracınızın egzozundan su geliyorsa ve tekleme buna eşlik ediyorsa emme manifoldundan içeriye su geçiyor olabilir.

4- Motorun Hararet Yapması

Eğer motor soğutma suyu sızmaya devam ederse, motorun aşırısı ısınmasına neden olur. Motor suyu emme manifoldu contasından geçerek motorun aşırı ısınmasına yani hararet yapmasına neden olabilir.

5- Yakıt Tüketiminin Artması

Motorda 14:1 oranında hava/yakıt karışımı olması gerekir. Daha açıklayıcı olursak her 14 birim havaya karşılık 1 birim yakıt olmalıdır. Ancak emme manifoldu sızıntısı yaparsa motorda hava eksilir. Bu performans kaybına neden olur. Sizde aracınız daha çok gitsin diye gaz vereceksiniz. Sonuç olarak aracınız son zamanlarda daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu