Fren Servosu (Westinghouse) Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin frenleme sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de fren servosu diğer adıyla westinghouse adı verilen parçadır. Peki ya Westinghouse fiyatı ne kadar? Fren servosu değişimi için işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca westinghouse değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin fren sisteminde hidrolik teknolojisinden faydalanılır. Eğer hidrolik olmasaydı tonlarca ağırlıktaki araçları durdurmak için sürücülerin kas gücü yetmeyecekti. Ancak neyse ki hidrolik sayesinde sürücüler çok fazla efor sarf etmeden araçlarını kolaylıkla durdurabiliyorlar. Örneğin sürücü 500 gramlık bir basınç uyguladığında fren balataları diskleri 2 ton ağırlığında bir baskıyla sıkar. Yani fren hidrolik sistemi pedala uygulanan basıncı 4 bin kat daha artırır.

işte bu baskıyı artıran parçaya fren servosu diğer adıyla westinghouse adı verilir. Sürücü frene bastığında bir tel çekilir. Yeni nesil araçlarda ise elektrikli bir motor çalışır ve sürücünü frene bastığı kadar yağ pompalar. Bu yağ westinghouse tarafından çok daha fazla basınca çıkartılır ve fren hortumları sayesinde kaliperlere iletilir. Fren kaliperler balataları, balatalar da diskleri sıkar. Sonuç olarak aracınızın freni çalışmış olur. Ayrıca ABS sistemi içinde çok daha fazla basınç uygular. Fren servosu araca çalıştığı zaman devreye girer. Araba çalışmazken frenin şişmesinin sebebi westinghouse’nin devre dışı kalmasından dolayıdır.

Fren Servosu Westinghouse Ne Kadara Değişir?

Westinghouse arıza yaptığı zaman güvenlik açısından çok büyük riskler doğurur. Çünkü aracınızın frenleri tutmaz ve kazalara neden olabilir. Fren servosu kolay kolay arıza yapmaz. Ancak arızalandığı zaman değiştirilmesi gerekir. Bunun için yeni bir Westinghouse alarak değiştirmeniz gerekecektir. Westinghouse fiyatları 2022 yılı için 500 ile 3000 lira arasında değişmektedir. Westinghouse genelde Bosch marka satılmaktadır. Değiştirilmesi içinde 400 ile 750 lira arasında bir işçilik ücreti alınmaktadır. yani fren servosunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 1000 lira ile 4 bin lira arasında değişen bir fiyata yapılacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu