Fren Diski Değişimi Ne Kadar? Fiyatı, Torna ve İşçilik Ücreti

50 yıldan bu yana üretilen araçların fren sistemlerinden en önemli parçalarından bir tanesi fren diskidir. Peki ya fren diski ne kadara değişir? Fren diski fiyatları ne kadar? Fren diski torna ücreti veya değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca fren diski değiştirme veya tornalatma maliyetinin 2022 yılı için ne kadar tutacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin en önemli güvenlik donanımı içerisinde fren sistemi gelmektedir. Fren sistemi çok çeşitli parçalardan meydana gelmektedir. Fren diski de bunlardan bir tanesidir. Fren diskinin değişimi hakkında bilgi vermeden önce fren sistemi hakkında biraz açıklama yaparsak arıza anlaşılması daha kolay olacaktır.

Aracınıza yolda seyir halinde ilerlerken frene bastığınızda, fren servosu denilen donanım hidrolik yağı fren kaliperlerine gönderir. Kaliperin üstünde takılı olan fren balataları sabit bir şekilde durmaktadır. Ancak fren diskleri tekerlerle birlikte dönmektedir. Fren balataları hidrolik basınçla birlikte diskleri sıkar ve aracın yavaşlamasını sağlar. Yani balatalar ile fren diskleri sürekli olarak bir sürtünme halindedir. Bir otomobilde hareketli parça varsa o parçanın mutlaka bir kullanım ömrü vardır.

Fren disklerinin de bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Normal şartlarda fren diski 60 – 100 bin kilometre kadar dayanabilmektedir. Ancak bazı özel durumlarda diskler yamulur ve işlevini tam getiremez hale gelir. Örneğin uzun süre kullanılan bir aracın fren diskleri ısınır. Sürücü ise bir su birikintisinden geçerse veya diskler ıslakken aracını yıkarsa suyla temas eden disk çeliği yamulur ve yuvarlaklığını kaybeder. Bu durumda fren sisteminizde sorun olur. Fren disklerinin yamulduğunu anlamanın en iyi yolu yolda giderken frene basınca direksiyon veya fren pedalının titremesidir. Ayrıca frenleme mesafesinin uzaması da diskin yamulduğunun habercisidir.

Fren Diski Torna Fiyatı veya Değişim Ücreti

Fren diski yamulduktan sonra o şekilde aracı kullanmanız olmaz. Bu durumda aracınızın disklerini ya değiştireceksiniz ya da tornacıda düzelttireceksiniz. Fren diski torna fiyatı 2022 yılı için 100 lira alınmaktadır. Ayrıca bu işlem aracın diski sökülmeden üstünde yapılabilmektedir. Ancak fren disklerini bir defa tornalattıktan sonra bir daha bu işlemi yaptıramazsınız çünkü diskin kalınlığı torna nedeniyle azalır. Ayrıca dayanıklılığı gider. Tornalanmış diskin ömrü çok daha kısa olacaktır.

İkinci defa disk eğilirse bu sefer değiştirmeniz gerecektir. Fren diski fiyatı aracın marka ve modeline göre değişkenlik göstermekle birlikte 200 ile 600 lira arasında değişmektedir. Değişimi için ustanız 150 lira işçilik ücreti isteyecektir. Kısaca fren diskini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 350 ile 750 lira arasında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu