Tofaş Çıkma Şanzıman Değişimi ve Tamiri Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Tofaş belki de şanzımandan en çok arıza veren otomobillerin başında gelen markadır. Tofaş Çıkma Şanzıman Değişimi ve Tamiri Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Tofaş Çıkma Şanzıman değişimi ve tamiri konusunda detaylı bilgiler edineceksiniz. Tofaş belki de şanzımandan en çok arıza veren otomobillerin başında gelen markadır.

Peki ya 4 ileri ve 5 ileri şanzıman fiyatı ne kadar? Çıkma Tofaş şanzıman fiyatları ne kadardır? Tofaş şanzıman tamiri ne kadar tutar? Tofaş çıkma şanzıman değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı Tofaş 4 ileri ve 5 ileri şanzıman değişimi ve tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Tofaş otomobillerinin sonuncusunun üretiminin üstünden 20 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ daha yollarda bolca görmemiz mümkün. Çünkü Tofaş, parçası ucuz, konforlu ve ikinci eli hızlı bir arabadır. Ayrıca motor konusunda çok sağlamdır.

Ancak aktarma organının bir parçası olan şanzıman için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Tofaş kuş serisi olan Şahin, Doğan ve Kartal arkadan itişli oldukları için şanzımanlarına hep fazla yük biner. Bu da şanzımanın diğer marka otomobillere göre çok daha çabuk arıza yapmasına neden olur.

1989 yılına kadar üretilen Şahin ve Kartal modelleri 4 ileri iken 1982 yılından bu yana üretilen Doğan modelleri 5 ileri şanzımanlıdır.

Bende daha geçen hafta Tofaş’a şanzıman değiştirmiş birisi olarak bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Benim Tofaş’ım şanzıman keçesinden yağ kaçıyor ve arabanın şanzımanı yağsız kalıyor. Önce vites geçişlerinde zorlanma oldu daha sonra vitese hiç girmedi.

Bende ustaya götürdüğümde şanzımanın tamir edileceğini veya çıkma olarak temiz bir tane alınması gerektiğini söyledi. Tofaş deyip geçmeyin, yaşadığımız ekonomik kriz nedeniyle Tofaşların bile parçaları çok pahalı olmuş.

Tofaş Çıkma Şanzıman Fiyatları 2023

Ustam bana şanzımanın artık ömrünü tamamladığını ya değiştirmemiz gerektiğini ya da tamir ettirmemiz gerektiğini söyledi. Bende çıkma şanzıman almak için Ankara İvedik hurdacılar sitesine yani çıkma satan yere gittim.

4 ileri tofaş şanzımanı için 4.000 lira, 5 ileri Tofaş şanzımanı için 5.000 lira para istiyorlar. Ayrıca çıkan eski şanzımanı getirmem karşılığında bu parayı istediler.

Güncel çıkma şanzıman fiyatlarını incele;

Sahibinden.com

otocikma.com

Tofaş Çıkma Şanzıman Tamiri Fiyatı 2023

Ben çıkma şanzımanın sağlığına güvenemem. Satıcı her ne kadar tamir ettirdik sıfır gibi dese de pek içime sinmediği için bende iyi bir şanzıman tamircisine tamir ettirdim.

4 ileri Tofaş’ın komple şanzıman tamiri 3.500 lira ile 4.000 lira arasında değişiyor. 5 ileri şanzıman ise 4 bin ile 5 bin lira arasında tamir ediliyor. Ancak iyi bir yer olduğu için şanzımanım sıfır gibi oldu.

Usta ise şanzıman sökme, takma ve yağ ücreti olarak 1500 lira işçilik ücreti aldı. Kısacası 2023 yılı için 4 ileri Tofaş şanzımanı tamir veya çıkma değiştirme maliyeti 5.000 lira ile 5.500 lira arasında tutacaktır. 5 ileri Tofaş çıkma şanzıman değişimi 5.500 ile 6.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

3 Yorum

  1. çıkma şanzıman tamamen kumar. Ben aldım 10 gün sonra şanzıman elimde kaldı. Aldığım yer garantili demesine kullanıcı hatası dedi. Gidin iyi bir şanzımancıya tamir ettirin hiç değilse içiniz rahat eder.

    1. Merhaba arkadaşlar 13.09.2022 tarihinde şanjuman değişimi yaptırdım dişlli takımını karabaglar dan temin ettim arkadaşlar dişli takımından anlayan biriyle gidin ben tamircimin tanıdıgına gittim fakat onda bile verdiği geri viteş dişlisinde karınca diye anılan hasarlı dişliyi vermiş bana 1200 tl verdim dişli takımına tamamına değil bu arada rulman vs geri viteş dişlisi ve ayna vs vs sıfır aldım onlarada sadece 1400 tl verdim işçilik olarak maleseffffffff 3400 tl verdim bu sadece işçilik bedeli şanjuman temizliği montaj sök tak ve yağ bedeli olarak bana bir şanjuman 6000 tl den fazla paraya mal oldu aracım 93 model doğan sl bu yaşta bir arabanın tamiri bu kadar tutabiliyorsa yeni model araçlarda böyle bir ağırzada neler çıkar düşünmek bile istemiyorum yazık ki ne yazık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu