Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit Ne Kadara Taktırılır? Fiyatı ve Takma Ücreti

Günümüzdeki otomobillerin hepsinde standart bir donanım olarak geliyor olsa da eski arabalarda uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi bulunmuyor. Peki ya merkezi kilit ne kadara taktırılır? Merkezi kilit takma ücreti ne kadardır? 2022 yılı merkezi kilit takma ücreti.

Bundan 30 yıl öncesinde bir çok otomobilde merkezi kilit sistemi bulunmuyordu. Ancak daha sonraları üretilen neredeyse her otomobilde merkezi kilit sistemi kullanılmaya başladı. Ancak uzaktan kumandalı merkezi kilit yaklaşık olarak 25 yıldan bu yana kullanılmaktadır. Bu sebeple aracında merkezi kilit sistemi olsa bile uzaktan kumanda olmuyor.

Uzaktan kumanda arabanın kapısının kilitlerini açmak veya kapatmak için en pratik yoldur. Eski araba bile olsa sahipleri ilk aldığı andan itibaren araçlarında yoksa merkezi kilit taktırmak için oto kilitçilere gidiyorlar.

Merkezi Kilit Ne Kadara Taktırılır?

Öncelikle aracınızda daha önce merkezi kilit olup olmadığının çok büyük önemi vardır. Örneğin bir Renault 9 Broadway’de fabrika çıkışı olarak merkezi kilit vardır. Bu arabaya sadece merkezi kilit beyni takılır. Bunun ücreti işçilik, parça ve kumanda dahil 2022 yılı için 400 – 500 lira arasında tutmaktadır. Ancak Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal veya Lada Samara gibi üzerinde fabrika çıkışı bile merkezi kilit bulunmayan araçlar için kapılara merkezi kilit motoru takılması gerekir. Ayrıca kilit beyni, kumanda dahil olmak üzere 800 – 1000 lira arasında bir para tutacaktır.

Merkezi Kilit Arızası Tamiri

Aracınızda merkezi kilit sistemi sonradan takıldıysa çabuk bozulmaktadır. Özellikle bazı kapılar kapanmayabilir. Bu arızaların sebebi kapı içlerinde bulunan motorların arıza yapmasıdır. Bunlar ayrı ayrı değiştirilebilir parçalardır. Ayrıca sonradan takılan merkezi kilitlerin kumandaları olsun motorları olsun çok çabuk arıza yapar. Çünkü bunların büyük kısmı Çin’den ucuz bir şekilde ithal edilen elektronik cihazlar olduğundan dayanıksızdır. Mesela kapı motorunun tanesi 30 – 40 lira gibi bir paraya gelmekte olmasına rağmen bizim Türk sanayi ustaları bunların tanesini 2022 yılı için 150 liradan başlayan paralarla satıyorlar. Aslında bu motorları kendiniz de rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ancak elim anahtar tutmuyor diyorsanız merkezi kilit tamiri fiyatı hakkında bilgi edinirseniz daha az para vermiş olacaksınız. Anahtar kumandası bozulduysa 100 lira, merkezi kilit beyni 300 – 400 liraya değiştirilmektedir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu