Yakıt Pompası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aracınız ister dizel isterse benzinli olsun mutlaka bir yakıt pompası bulunmaktadır. Peki ya yakıt pompası fiyatı ne kadar? Yakıt pompası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak yakıt pompası değiştirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Benzin pompası ya da mazot pompası her otomobilde bulunan elektrikli bir motordur. Aracın markasına göre değişiklik göstermektedir. Bir yakıt pompasının 4 veya 5 bar basınç oluşturması gerekir. Bu sayede motorun ihtiyacı olan yakıtı depodan alarak filtreye, oradan da motora kadar gönderir. Bu sebeple aracınızın yakıt pompası arıza yaparsa yolda kalırsınız. Çünkü motorun ihtiyacı olan yakıt gönderilemez. Yakıt pompası 5 voltluk bir elektrik motorudur. Yeri ise yakıt deposunun hemen üstünde yer alır. Yani arka koltukta deponun olduğu tarafta bulunmaktadır.

Aracınızın kontağını akü açılacak kadar çevirdiğinizde hafiften bir uğultu sesi duyarsanız. Bu uğultu sesi yakıt pompası motorundan gelmektedir. Çünkü devreye girmiştir ve yakıtı pompalamaya başlamıştır. Araba çalıştığı sürece yakıt pompası da sürekli olarak çalışır. Ancak bu parçanın bir kullanım ömrü vardır. Bir yakıt pompası ortalama 60 bin kilometre veya 3 yılda bir değiştirilmelidir.

Yakı pompası arıza yaptığında doğduran yolda kalacaksınız. Bu sebeple tamamen bozulmadan önce bir takım belirtiler verir.

Yakıt Pompası Arızası Belirtileri

  • Arka taraftan gelen uğultu sesini artması yani pompanın sesli çalışmaya başlaması
  • Pompa zayıflamaya başladığında motorun ihtiyaç duyduğu yakıt miktarı azalacağı için egzozdan siyah duman gelmesi
  • Arabanın rölantisinin dalgalanması veya rölantide stop etmesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Gaza basınca hızlanmada zorlanma, tekleme veya boğulma gibi gaz yememe sorunları olabilir.
  • Elektrikli bileşenlerin başlıca düşmanı soğuk havalardır. Yakıt pompası da elektrikli olduğu için son zamanlarda sabahları çalıştırmada zorluk yaşıyorsanız yakıt pompasından olabilir.
  • Arabada çekiş düşüklüğü görülecektir.

Yakıt Pompası Ne Kadara Değiştirilir?

Yakıt pompasının motoru yandıysa sadece motoru değiştirerek sorunu ucuz bir şekilde halledebilirsiniz. Ancak set halinde yani şamandıra ile birlikte değişecekse parça fiyatı daha pahalıdır. Komple fiyatı aracın marka ve modeline göre 1.000 ile 2.500 lira arasında değişmektedir. Ancak sadece pompa motoru değişecekse motor fiyatı 2022 yılı için 300 lira civarındadır. Piyasada en çok bulunan yakıt pompaları Delphi ve Bosch markadır. İkisinin de fiyatları birbirinin aynısıdır. Ustanız ise değiştirilmesi için 200 lira işçilik ücreti isteyecektir. Kısaca yakıt pompası motorunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 500 lira tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu