Arka Cam (Buz Çözücü Isıtma) Rezistansı Neden Çalışmaz?

Kış ayları artık geldi çattı. Akşamları dışarı konulan arabaların camları buz tutacak ve sürücüler bu buzu çözmek için araçlarının arka cam buz çözücüsü olan rezistanslarını kullanacaklar. Peki ya arka cam rezistansı neden çalışmaz? Arka cam rezistansı nasıl tamir edilir? Arka cam değişim fiyatı ne kadardır? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Arka cam rezistansı sürüş güvenliği açısından çok önemli bir donanımdır. Görevi kış aylarında buz tutan arka camın buzunu çözmek ve sürücünün dikiz aynasından arka tarafını daha rahat görebilmesini sağlamaktır. Arka cam rezistansı bir düğme yardımıyla aktif edilir ve kapatılır. Camın buzu çözüldükten sonra devreden çıkartılması gerekir. Çünkü çok uzun süre çalışırsa zaten ince olan telleri sıcaklık ile birlikte kopabilir. Bu da rezistansın çalışmamasına neden olur.

Rezistans arıza yaptığı zaman buzu çözemez. Veya kısmen çözülür. Bu durumda arka cam buz çözücünün tamir edilmesi gerekmektedir.

Arka cam rezistans düğmesi

Arka Cam Fiyatları ve Rezistans Tamiri

Arka cam rezitansı iki sebepten dolayı çalışmaz. Bunlardan bir tanesi rezistansa gelen kablolardır. “-” ve “+” olmak üzere iki kutbu bulunan bu kablolar zamanla kopabilir ve arka cam rezistansının çalışmamasına neden olur. Bunu lehimleyerek rezistansın yeninden çalışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir arıza sebebi ise cam içerisinde bulunan ince tellerin kopmasıdır. Bu tamir edilemeyen bir arızadır. Eğer cam içerisindeki tellerin kopmasından dolayı rezistans arıza yaptıysa arka camı değiştirmeniz gerekecektir. Arka cam fiyatları aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılı itibariyle arka cam fiyatları 500 ile 3000 lira arasında değişmektedir. Ayrıca 150 lira işçilik ücreti karşılığında arka cam değişecektir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu